Дрехите, които могат да бъдат прочетени. Влиянието на попарт в модата

x

Попартът се заражда през 50-те години на миналия век във Великобритания и в късната част на същото десетилетие се появява и в Щатите. Характеризира се с теми от популярната масова култура, подчертавайки нейните елементи, често чрез ирония. Вдъхновява се от рекламните средства на дадения момент и ги интерпретира. Модерното направление в изкуството само по себе си също е обект на инспирация. От него се повлиява светът на модата, а 5-те най-ярки примера вижте в следващите редове.



Анди Уорхол

В центъра на неговото творчество е цялостната представа за американската култура. Той рисува всичко, което е широко използваемо от хората, като това включва доларови банкноти, изрезки от вестници, обувки и хранителни продукти. Знаменитата хартиена рокля The Souper Dress, създадена по мотиви на неговата работа със супите Campbell’s, поставя началото на дългата връзка между Уорхол и модата. През 2013 година Dior пускат колекция рокли и аксесоари с щампи на обувки, които са негово дело, а френският дизайнер Жан Шарл дю Кастелбаджак създава рокля с огромен черно-бял портрет на художника.



Рой Лихтенщайн

Работата му е от основно значение за развитието на този тип изкуство в Щатите. През 2011 година Lisa Perry пускат колекция рокли, всички от които са посветени на комиксите на знаменития художник. Година по-късно примерът им е последван от Karla Spetic, а Markus Lupfer създават серия кашмирени пуловери с „пайетни” надписи от картини на Лихтенщайн. Още по-голямо вдъхновение в неговото изкуство намират производителите на обувки. Виждали сме творбите му „да оживяват” върху маратонки Nike, пантофки Charlotte Olympia, кецове Vans и Converse.



Кийт Харинг

Ученикът на Анди Уорхол също вдъхновява модната действителност. Миналата година популярният магазин Colette сътвори pop-up магазин, който бе запълнен изцяло с вещи, създадени под влияние на неговото творчество. „Гвоздеят на програмата” бе рокля, дело на Vivienne Westwood. Това обаче не е първият път, в който моделиерите се обръщат към неговото творчество. По мотиви на негови творби обувки са създавали Adidas, Tommy Hilfiger и Nicholas Kirkwood.



Такаши Мураками

Отправяме се към Япония, за да се запознаем с един от-най-успешните съвременни попарт творци. Източник на неговото вдъхновение са културите манга и аниме. Виждали сме интерпретации на произведенията му върху чанти на Marc Jacobs и части от колекции на Louis Vuitton.



Яйой Кусама

Още един съвременен попарт художник, чиито творби сме виждали в модните шедьоври на Louis Vuitton. През 2012 година колаборацията на японската артистка с френския бранд превърна бутиците на марката в истинска арт инсталация, а образът ѝ послужи за прототип на манекените по витрините на лейбъла по целия свят. Яйой Кусама е „жената точка”, която сама признава, че работата ѝ е повлияна от психична болест, открита в ранна детска възраст.

Текст: Станислава Добрева

Снимки: Press

Вижте още:

Normcore – смелостта да бъдеш като всички останали

Код „жълто” от Moschino или с други думи – аксесоарите „Spongebob”

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Какво ново

Обувки от THE ROW

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Сако от BALMAIN

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Бяла тениска от BURBERRY

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Мини чанта през рамо от THE ROW

Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

На ръба на уикенда.

Ако сте пропуснали
Най-четени