Красотата е въпрос не само на добри гени, но и на правилна грижа. Когато става дума за грижа за кожата на лицето, то основна част от нея е пилингът. Какво представлява той? Всяка манипулация, при която повърхностния слой на кожата се освобождава от мъртви клетки, нечистотии и излишен себум, се нарича пилинг. Без значение дали се извършва в домашни или професионални условия (от дерматолог или козметик), това е една от най-предпочитаните процедури от жените.
Защо пилингът е толкова важен, каква е разликата между химическия и механичен пилинг и колко често трябва да се извършва той? Отговаряме на четирите най-горещи въпроса.
Защо пилингът е важна част от козметичните ни навици?
Основното почистване е ключът към по-чиста и блестяща кожа. Затова пилингът трябва да се превърне във важна част от ритуалите ви за грижа за кожата. Козметичните продукти за лице могат да действат най-пълноценно тогава, когато кожата е освободена от мъртвите клетки, мръсотията и излишния себум.
Друго предимство на пилинга е, че чрез микроскопичното „заглаждане“ на кожата, дневната светлина рефлектира много по-добре и тенът започва да изглежда по-свеж и блестящ.
За всички видове пилинг важи едно правило: ако съдържанието на киселини или концентрацията на ензими в продуктите за пилинг са високи, по-добре е процедурата да се проведе от специалнист в частна практика. Продуктите с ниска дозировка могат да се използват и в домашни условия.
Колко често трябва да се извършва?
Честотата на пилинга винаги зависи от метода, който сте избрали. Химическият пилинг за самостоятелно прилагане в повечето случаи може да се извършва до два пъти седмично. При чувствителна кожа, раздразнения или други проблеми с кожата по-добре се откажете от пилинга и почистете лицето си по друг, по-щадящ начин.
Химическият и ензимният пилинг, както и лазерните манипулации и микродермабразиото действат върху по-дълбоките слоеве на кожата и обикновено изискват няколко седмици подготовка, а след това още няколко за пълно възстановяване. За повече подробности непременно се консултирайте предварително с дерматолог.
Какви видове пилинг съществуват?
Механичен – Характеризира се с това, че върху кожата се прилага препарат, в който има абразивни частици. С помощта на тези фини частици кожата се почиства.
Лазерен – Класическият лазерен пилинг представлява високоефективна медицинска терапевтична методика, при която контролирано и прецизно се изпарява водата от повърхностните слоеве на кожата, което води до тяхното унищожаване. При последващото си възстановяване кожата се обновява, което води до стягането, повдигането и заглаждането й.
Вакуум – Има изсмукващ ефект, който стимулира регенеративните процеси на кожата, премахва черните точки, мръсотията и фините бръчки.
Химически – Премахва повърхностните слоеве на кожата с помощта на органични киселини (фенолна, плодова, ретинолова). Манипулацията регенерира нов епидермис с цел физиологична промяна на вида на кожата. Има благотворен ефект при повърхностни бръчки, себорея, акне, разширени пори, плоски брадавици, фотостареене и пигментации.
Ензимен – Почиства кожата на вътреклетъчното ниво с помощта на растителни ензими, които контролират клетъчния метаболизъм.
Какви грижи да полагаме за кожата преди и след пилинг?
Преди да се подложите на пилинг, осигурете си достатъчно време и възможност да останете у дома. Имайте предвид, че повечето пилинг терапии са свързани с появата на зачервявания по кожата. Преди да започнете, почистете внимателно лицето от замърсяванията през деня.
След края на процедурата можете да тонизирате кожата с лосион и да подходите към следващата стъпка от грижата за вашата кожа. Поглезете я с допълнително хидратация с помощта на маска или крем, които ще проникнат още по-лесно в дълбоко почистената кожа.
Текст: Fashion Inside
Снимки: Pixabay; Unsplash; burst.shopify