Има въпроси, по които науката и медицината упорито мълчат. Мълчание, което е с цената на хиляди животи. Един от тези въпроси е за дефицита на витамин B12 – епидемия, водеща до повече вреди за здравето от полиомиелита, и която може да бъде предотвратена с елементарен скрининг и лечение.
За щастие, има и книги, повдигащи завесата за всички отговори. „А дали не е B12?” казва само истината и така връща живота на хората с дефицит на витамин B12, които иначе са на път да го изгубят.
В тази отдавна чакана книга авторите – медицинската сестра Сали Пачолок и д-р Джефри Стюарт разкриват огромен скандал в здравната система: неуспеха в разпознаването на състоянието и лечението на стотици хиляди пациенти, страдащи от дефицит на B12. Цената е епидемия от деменция, сърдечни заболявания, депресия, проблеми в развитието, стерилитет и неврологични смущения, които лекарите представят като „диабетна невропатия“, „симптоми, сходни на множествена склероза (МС)“ или „просто старост“.
Като разкриват скандала и обясняват колко лесно може да се сложи край на всичко това, авторите правят неоценима услуга на всички, желаещи да се погрижат за семейството си, както и на всички предоставящи медицински грижи, които действително се интересуват от пациентите си.
В книгата са споделени историите на много хора, проходили, след като са били приковани към легло, на хора, избавили се от мъчителни болки в краката и гърба, хора, излекувани от загуба на паметта, депресия, шизофренични симптоми и дори деменция, хора, които вече не се нуждаят от кръвопреливания заради загадъчна анемия, хора, заченали здрави бебета след терапия с B12 и дори деца със забавено развитие или аутизъм, отбелязали чудотворен напредък след откриването и коригирането на нивото им на B12.
Добрата новина е, че ако се улови навреме, дефицитът на B12 е едно от най-лесно лечимите нарушения, които светът познава.
Текст: Велиана Симеонова
Снимки: Кибеа, Press