Тази година поне нямаше шамари… А дали имаше изненади?
„Всичко навсякъде наведнъж“ е големият победител тази година. Филмът спечели 7 статуетки, като беше номиниран в общо 11 категории.
Мишел Йео, която е на 60 и е родена в Малайзия, направи история, защото стана първата азиатка в историята на Оскарите, която печели в категорията за най-добра водеща женска роля.
„За всички малки момчета и момичета, които изглеждат като мен и гледат тази вечер, това е фар за надежда и възможности. И дами, не позволявайте на никого да ви казва, че сте преминали разцвета на силите си.“
„Всичко навсякъде наведнъж“ бе отличен още в категориите за най-добър филм, най-добър режисьор, най-добра поддържаща женска роля, най-добра поддържаща мъжка роля, най-добър оригинален сценарий и най-добър филмов монтаж.
View this post on Instagram
Даниел Куан и Даниел Шайнърт получиха статуетки в две категории за „Всичко навсякъде наведнъж“ – за най-добър режисьор и за най-добър оригинален сценарий. Даниел Шайнърт благодари на своите учители. Даниел Куан разкри, че все още има проблеми с ниската самооценка.
„Никога не съм мислил, че съм достатъчно добър. Имам проблеми със самооценката“, каза Куан.
Наградата за адаптиран сценарий отиде при Сара Поли за „Жените говорят“. И тя, подобно на Шайнърт и Куан, беше запомняща се в речта си.
„Първо, просто искам да благодаря на Академията, че не се засегнаха смъртно от думите „жени“ и „говорят“, поставени толкова близо една до друга по този начин. Наздраве.“
Брендън Фрейзър е носител на „Оскар“ след завръщането си в Холивуд и ролята на живота си. Фрейзър спечели наградата за най-добър актьор за „Китът“, а публиката избухна в бурни овации при обявяване на името му.
„Започнах в този бизнес преди 30 години. Нещата не се случваха лесно, но имаше нещо, което не оценявах по онова време, докато то не изчезна. Просто исках да ви благодаря за това признание.“
Джейми Лий Къртис бе отличена в категорията за най-добра поддържаща женска роля за „Всичко навсякъде наведнъж“.
„Майка ми и баща ми бяха номинирани за „Оскар“ в различни категории – току-що аз спечелих Оскар!“, каза Джейми Лий Къртис през сълзи. Нейни родители са актьорът Тони Къртис и актрисата Джанет Лий. На въпрос дали смята, че те я гледат отгоре, актрисата отговори:
„Ще бъда честна. Не вярвам в свят, в който тълпа от хора ни гледа отгоре, но вярвам, че ние СМЕ те… и знам, че те биха се гордели невероятно с мен.“
View this post on Instagram
В категорията за най-добра поддържаща мъжка роля спечели Джонатан Ке Куан за „Всичко навсякъде наведнъж“. Неговата реч бе дори по-емоционална.
„Пътуването ми започна с лодка. Прекарах една година в бежански лагер. По някакъв начин се озовах тук, на най-голямата сцена в Холивуд. Казват, че подобни истории се случват само по филмите. Не мога да повярвам, че ми се случва. Това – ТОВА – е американската мечта.“
„Оскар“ получи документалният филм „Навални“, който проследява историята на руския опозиционен лидер и неговото отравяне. Сега Навални е в килия в затвора в Русия. На церемонията присъстваха съпругата и дъщеря му.
„Съпругът ми е в затвора само защото е казал истината. Съпругът ми е в затвора само защото защитава демокрацията. Алексей, мечтая за деня, в който ще бъдеш свободен и страната ни ще бъде свободна. Остани силен, любов моя.“
„Баншите от Инишерин“ на Мартин Макдона не взе нито една награда снощи, макар че беше номиниран в 9 категории. Но магаре, представено от водещия Джими Кимъл като Джени от филма, се появи на сцената.
„Джени не е само е актьор, тя е сертифицирано магаре за емоционална подкрепа. Поне това казахме на авиокомпанията, за да я качи на самолета от Ирландия“, пошегува се Кимъл. От публиката Колин Фарел изпрати въздушна целувка. Актьорът благодари на Джени, когато спечели „Златен глобус“ по-рано тази година.
Безспорно голямата изненада на вечерта беше Лейди Гага. До последно не беше потвърдено дали Гага ще присъства и дали ще представи изпълнение на живо. Певицата, носителка на „Грами“, излезе на сцената, за да изпее парчето „Hold My Hand“ към „Топ Гън: Маверик“, което бе номинирано за най-добра оригинална песен към филм. Номинацията на Гага за песента беше сред общо шестте номинации на филма с Том Круз, които включваха и такава за най-добър филм. Самият Том Круз не се появи на снощната церемония.
„Това е дълбоко лично за мен“, каза Лейди Гага, представяйки песента. „Мисля, че всички имаме нужда един от друг. Нуждаем се от много любов, за да вървим през този живот. Всички понякога се нуждаем от герой – навсякъде около нас има герои на най-обикновени места. Но може да откриете, че можете да бъдете своят собствен герой, дори и да се чувствате разбити отвътре.“
Лейди Гага пя облечена с черна тениска и скъсани дънки. Нямаше грим, а косата й беше сплетена на плитка. Този естествен външен вид на Гага беше в поразителен контраст с нейната бляскава поява на червения килим (който тази година беше в цвят шампанско). Преди церемонията тя привлече вниманието и камерите с дълга черна рокля на Versace от колекция есен/зима 2023 г. Косата й беше прибрана в елегантна прическа, а диамантена огърлица, яркочервено червило и опушен грим допълваха излъчването й.
Ето пълният списък с победителите:
Най-добър филм – „Всичко навсякъде наведнъж“
Най-добра водеща женска роля – Мишел Йео за „Всичко навсякъде наведнъж“
Най-добра водеща мъжка роля – Брендън Фрейзър за „Китът“
Най-добра поддържаща женска роля – Джейми Лик Къртис за „Всичко навсякъде наведнъж“
Най-добра поддържаща мъжка роля – Джонатан Ке Куан за „Всичко навсякъде наведнъж“
Най-добър режисьор – Даниел Куан и Даниел Шайнърт за „Всичко навсякъде наведнъж“
Най-добър оригинален сценарий – Даниел Куан и Даниел Шайнърт за „Всичко навсякъде наведнъж“
Най-добър филмов монтаж – „Всичко навсякъде наведнъж“
Най-добри специални визуални ефекти – „Аватар: Природата на водата“
Най-добро операторско майсторство – „На западния фронт нищо ново“
Най-добри декори – „На западния фронт нищо ново“
Най-добър грим и прически – „Китът“
Най-добри костюми – „Черната пантера: Уаканда завинаги“
Най-добър звук – „Топ Гън: Маверик“
Най-добър адаптиран сценарий – Сара Поли за „Жените говорят“
Най-добър чуждоезичен филм – „На западния фронт нищо ново“
Най-добър пълнометражен анимационен филм – „Guillermo del Toro’s Pinocchio“
Най-добър късометражен анимационен филм – „The Boy, the Mole, the Fox and the Horse“
Най-добър пълнометражен документален филм – „Навални“
Най-добър късометражен документален филм – „The Elephant Whisperers“
Най-добър игрален късометражен филм – „An Irish Goodbye“
Най-добра оригинална песен – „Naatu Naatu“ от „RRR“
Текст: Деси Найденова
Снимки:Getty/Instagram