Колко митове сме чували за раираните дрехи? Например, че не трябва да се носят от по-пълни жени, че никога няма да се върнат на мода или пък, че хоризонталните ивици са абсолютно забранени и демоде. Така ли е наистина? Ние не сме съгласни със съмнителната митология за черно-бялото райе, а и целият моден свят опровергава остарелите разбирания за този черно-бял рефрен.
Първият дизайнер, който ни накара да погледнем с други очи на пролетта бе Марк Джейкъбс, който издигна на пиедестал тази тенденция като я показа в чист вид, върху рокли от соле и дори изкриви райетата според женската фигура. Други двама наши любимци, Оскар де ла Рента и Майкъл Корс ни изпратиха абсолютно в противоположни посоки. Единият показа раирана принцеса, а другият – раиран женски костюм.
От марката Issey Miyake бяхме прехвърлени в друга крайност – райето поставено между ярки цветове като акцент. Седмицата на модата в Москва също даде категоричната си заявка за актуалност и подкрепи общата тоналност на една от най-силните тенденции за тази пролет.
Ето и отговорите на въпроса защо да носим райе:
Черно-бялото райе придава ретро, винтидж излъчване на визията, стига да е изчистено от допълнителни детайли.
Правите линии съвсем сполучливо биха могли да бъдат използвани, за да се предизвика издължаване на фигурата.
По-пълните жени могат да избягат от тъмната гама именно благодарение на дрехите с черно-бяло райе, защото кой казва, че те не могат до го обличат със същото самочувствие? Ние не робуваме на тези стандарти, а вие?
Предизвикателството на дизайнерите ни показа, че бихме могли да съчетаваме различни десени от този тренд или да обличаме райето с други цветове, което дава голяма свобода за почитателките на експериментите.
В крайна сметка най-добрият начин да носите черно-бяло райе е заедно с още повече черно-бяло райе. Ние вече го направихме, а вие кога ще опитате?
текст: Стефи Стоева
снимки: БГНЕС