На какъв коледен дрескод залагате тази година? Класическо каре, нещо в червено, или може би зелено, няколко дози кадифе… Или пък добрият „стар” коледен пуловер? Това не е ирония – коледните пуловери са се превърнали в неделима част от декемврийските празници, също както венеца на входната врата, метрите опаковъчна хартия и блещукащите светлинки.
Едва ли има човек, който никога през живота си да не е обличал, получавал или поне подарявал коледен пуловер, но все пак нека си припомним как изглежда тази дреха: вълнен пуловер, в преобладаващо червено, зелено или бяло, ако сте ентусиасти – може и нещо по-ярко, ако пък не сте – приглушените цветове също се приемат. И не, не се изчерпва тук идеята, напротив, точно сега започва същинската част – върху същия този пуловер е редно да бъде настанен поне един коледен мотив. Един ли? Добре ще бъде, ако е само един! Снежен човек (понякога двама), шейна и елени, самотен елен, елен в компания, джинджифилово човече, някоя и друга снежинка, а ако сте смели – може и всичко на куп. Като допълнение може да се включат и няколко помпона, лъскави акценти или пък… звънчета. Коледа е все пак, (почти) всичко е позволено!
В случай, че чувството Ви за естетика току-що е колабирало, извиняваме се. И на Вас, и на чувството. Спираме с детайлите описания и се прехвърляме към историята на пуловерите…
Вижте тази публикация в Instagram.
Коледните пуловери се появяват за първи път през 50-те години на ХХ век, като тяхната първоначална идея е била просто да запълнят една пазарна ниша – тази на семейното празнично облекло. Първите подобни пуловери осезаемо отстъпват по яркост, декорации и… смелост, на своите съвременни родственици, но идеята им и тогава, и сега си е все същата – да създават празнично настроение. Дали жънат успех? Да, но той става осезаем, едва през 80-те години, когато стават отново актуални, но и по-ценното заемат своето място в света на киното, откъдето неизлизат и до сега. Пак по същото време се превръщат и в най-подарявания и най-нежелания (за децата) коледен подарък, може би защото започват все по-осезаемо да приличат на тези, които познаваме днес.
Вижте тази публикация в Instagram.
Трендът на коледните пуловери обаче не успя успешно да се прехвърли и през 90-те години. Популярността на този тип дебели празнични дрехи намалява, за да отстъпи място на роклите с пайети. Е, пуловерите епизодично продължиха да се появяват сред коледните подаръци, особено тези, направени/изпратени от баба и дядо. Приемахме ги с усмивка, в дадена ситуация, особено, ако родителите ни много настояват, даже ги обличахме, за най-много час, и после ги изпращахме в дъното на гардероба. Точно там останаха, докато не дойде новото хилядолетие.
В някакъв почти неочакван момент магазините за дрехи буквално се наводниха с коледни пуловери. „Мимолетно завръщане.” – си помислихме, но това се повтори и на следващата година, и на по-следващата. Привидно грозноватите пуловери доста бързо изградиха нова концепция, започнаха да се появяват във все повече и повече трансформации – с популярни герои, хумористични надписи, и значително по-изчистени дизайни. Вече не бяха и нещо, което обличаш само за коледната фотосесия, от която да изпратиш снимки на баби и дядовци или други по-възрастни роднини, напротив – все по-голям брой знаменитости започнаха да ги носят. Настаниха се удобно и по снимките в социалните мрежи, и вместо да утихва, коледният тренд придобиваше все по-голяма популярност. Даже май успешно се превърна в класика. Коледна класика! Вярно де, класика стояща на ръба на критериите за добрия вкус, но все пак имаща, макар и необяснимо, добра репутация.
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Независимо дали за тържествения коледен обяд, за традиционната снимка около елхата, или пък просто като компонент от домашния аутфит – извадете коледния пуловер и позволете на коледната магия да Ви дари с топла прегръдка.
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Текст: Ани Георгиева
Снимки: Instagram