Преди дизайнът „Прегърни ме” на Даян фон Фюрстенберг, Коко Шанел създава малката си черна рокля. Тенденции, които днес приемаме за даденост, някога са били новаторски проекти с дългосрочен социален и политически план. Решихме да обърнем внимание на известните дизайнери, чийто новаторски дух завинаги промени модната индустрия.
Габриел Боньор („Коко“) Шанел е родена през 1883 година, по време, в което дамската мода се определя от мъжкия вкус. Това не ѝ е попречило да е единственият моден дизайнер, включен в списъка на списание Time за 100-те най-влиятелни личности на XX век. Първоначално Шанел е кабаретна певица и именно тогава печели името „Коко“ като доказателство за образа ѝ на момиче, което обича да се забавлява. Когато създава първите си дизайни обаче, тя извършва революция в начина, по който жената от онова време може да се облича. Печели популярност с проектите си, включващи твърди сламени шапки и дамски ризи – елементи, които преди това са съществували само като част от мъжкия гардероб. През 1923 година тя представя на света костюма Chanel, а 3 години по-късно: малката черна рокля. Днес съществуват повече от 300 магазина Chanel, разпръснати по целия свят. Стойността на продуктите, които продават, е над 3 милиарда долара годишно.
Ив Сен Лоран започва кариерата си в Dior, но през 1960 година е принуден да се присъедини към френската армия. След това започна собствен бизнес с тогавашния си партньор Пиер Берже. Известен със своя „битнически шик”, който включва първия по рода си смокинг за жени, наречен „Le Smoking“, Сен Лоран е един от първите големи европейски дизайнери, които наемат цветнокожи модели. Така той се отделя от европейските културни традиции в своите проекти. За прочутия дизайнер са създадени и няколко биографични филми.
Елза Скиапарели e водещ дизайнер през 20-те и 30-те години на миналия век. Интересно е, че е изпратена в манастир заради написването на книга с прекалено „чувствена“ поезия. Започва собствената си модна линия през 1927 година. Нейната търговска марка и дебютната ѝ колекция от пуловери носят черти на сюрреалистични оптични илюзии. Скиапарели въвежда и полата като ранна форма на късите панталони за жени. През 1932 година Janet Flanner от New Yorker пише, че рокля от Скиапарели се нарежда до модерните платна на времето. Дизайнерката спомага модата да навлезе в сферата на изкуството.
Може би едно от големите имена в производството на луксозни кожени изделия е Луи Вютон. Роден в семейство от работническата класа в провинциален район на Франция, той напуска дома си, когато е едва на 13. Стига пеш до Париж, където започва да прави кутии и по-късно е нает от съпругата на Наполеон III. През 1854 Вютон отваря собствен цех в Париж и въвежда сивия дизайн на куфари. През 2013 година марката е оценена на 28.4 милиарда долара и се разпространява в 50 страни по света.
Италианският дизайнер Роберто Капучи е сред първите дизайнери, които включват аспекти на архитектурата в работата си. Смятан за един от най-значимите модни дизайнери на XX век, той смята, че дизайнът е „изкуство, красота, цвят, емоция, музика, природа, и поезия”. Капучи е най-известен с т.нар. триизмерни рокли. Чрез своите иновации италианецът се нарежда сред големите имена в тази сфера.
Текст: Доника Асенова
Снимки: Press
Вижте още: