Знаете ли кое е общото между Миучиа Прада и художника Кристоф Шемин? А между британския дизайнер Матю Милър и Караваджо? Е, не е трудно да се досетите…
Факт е, че изкуството и модата са неразделни. Още през 30-те години на миналия век Марсел Вертис и Салвадор Дали създадоха невероятни принтове и апликации за Елза Скиапарели. Сред едно от най-успешните творения на Ив Сен Лоран пък е неговата рокля „Мондриан”. В съвременния свят, където всеки преследва комерсиална цел, модата и изкуството започнаха да се сближават още повече.
Особено тази есен, когато много дизайнери казаха „да” на сътрудничеството си с художници пряко или използвайки известни произведения за моделите си. Доказателство за това са невероятните хиперреалистични принтове на Марк Куин върху чантите Dior, хулиганските картини на Тревър Андрю върху якетата, чантите и даже върху шубите от есенната колекция на Gucci.
Ето още пет ярки примера за симбиозата между изкуството и модата, и следите й, които няма как да не забележим.
Prada и Кристоф Шемин
В колекция на Prada за есен\зима 2016\17 следа е оставил живеещият в Берлин френски художник Кристоф Шемин. Миучиа Прада споделя, че един ден го открила в Instagram и се влюбила в експресивната му живопис на земни и неземни теми. Така платната на Шемин се озовали върху роклите, саката, палтата и ризите на модна къща Prada. Основа за сериите с принтове станал якобинския календар със символни имена на месеците.
Saint Laurent и Александър Мурет
В работата за последната си колекция за YSL дизайнерът Еди Слиман привлякъл художника Александър Мурет, който живее в Ню Йорк, рисува с разтопени пастели и пише книги. Александър участвал в ревюто на мъжката пролетно-лятна колекция на Еди Слиман и така се запознал с дизайнера. Той му подарил няколко от книгите си и много скоро получил e-mail с предложение за сътрудничество. Така творбата на Мурет „Lessons in Dance School II“ украсила коженото гръндж яке на Saint Laurent.
Раф Симънс и Робърт Мейпълторп
В този случай инициативата тръгва не от дизайнера, а от представителите на фонда на Робърт Мейпълторп, които предложили сътрудничество на Раф Симънс. А той дори и не помислил да откаже, тъй като е голям почитател на култовия скандален фотограф, който първи снима живота на американските ъндърграунд общества. В резултат всеки от 57-те модела от колекцията с марка Raf Simons е посвещение на Робърт Мейпълторп. Снимките му, внимателно подбрани от Раф, са отпечатани върху плат и кожа, и вписани в конструктивистки изрязани ризи, якета и панталони.
Issey Miyake и Кристоф Кулиг
Известните чанти-мозайки Bao Bao Issey Miyake се превърнаха в платна за американския художник и фотограф Къртис Кулиг. Той е известен с портретите си и с експресивните живописно-калиграфически изображения. Върху чантите присъства и призива „Love Me“ („Обичай ме“).
Матю Милър и Караваджо
Трябва да кажем, че интересът на модата не се ограничава само със съвременното изкуство. Британският дизайнер Матю Милър например се е обърнал към класиката. В есенната си колекция той е пренесъл съвсем директно платната на Караваджо. Палтото с репродукция на „Пишещият Свети Йероним” изглежда така, сякаш е ушито от това платно. Същото може да се каже и за палтото с репродукция на „Давид с главата на Голиат”.
Текст: Велиана Симеонова
Снимки: Press