Попартът се заражда през 50-те години на миналия век във Великобритания и в късната част на същото десетилетие се появява и в Щатите. Характеризира се с теми от популярната масова култура, подчертавайки нейните елементи, често чрез ирония. Вдъхновява се от рекламните средства на дадения момент и ги интерпретира. Модерното направление в изкуството само по себе си също е обект на инспирация. От него се повлиява светът на модата, а 5-те най-ярки примера вижте в следващите редове.
Анди Уорхол
В центъра на неговото творчество е цялостната представа за американската култура. Той рисува всичко, което е широко използваемо от хората, като това включва доларови банкноти, изрезки от вестници, обувки и хранителни продукти. Знаменитата хартиена рокля The Souper Dress, създадена по мотиви на неговата работа със супите Campbell’s, поставя началото на дългата връзка между Уорхол и модата. През 2013 година Dior пускат колекция рокли и аксесоари с щампи на обувки, които са негово дело, а френският дизайнер Жан Шарл дю Кастелбаджак създава рокля с огромен черно-бял портрет на художника.
Рой Лихтенщайн
Работата му е от основно значение за развитието на този тип изкуство в Щатите. През 2011 година Lisa Perry пускат колекция рокли, всички от които са посветени на комиксите на знаменития художник. Година по-късно примерът им е последван от Karla Spetic, а Markus Lupfer създават серия кашмирени пуловери с „пайетни” надписи от картини на Лихтенщайн. Още по-голямо вдъхновение в неговото изкуство намират производителите на обувки. Виждали сме творбите му „да оживяват” върху маратонки Nike, пантофки Charlotte Olympia, кецове Vans и Converse.
Кийт Харинг
Ученикът на Анди Уорхол също вдъхновява модната действителност. Миналата година популярният магазин Colette сътвори pop-up магазин, който бе запълнен изцяло с вещи, създадени под влияние на неговото творчество. „Гвоздеят на програмата” бе рокля, дело на Vivienne Westwood. Това обаче не е първият път, в който моделиерите се обръщат към неговото творчество. По мотиви на негови творби обувки са създавали Adidas, Tommy Hilfiger и Nicholas Kirkwood.
Такаши Мураками
Отправяме се към Япония, за да се запознаем с един от-най-успешните съвременни попарт творци. Източник на неговото вдъхновение са културите манга и аниме. Виждали сме интерпретации на произведенията му върху чанти на Marc Jacobs и части от колекции на Louis Vuitton.
Яйой Кусама
Още един съвременен попарт художник, чиито творби сме виждали в модните шедьоври на Louis Vuitton. През 2012 година колаборацията на японската артистка с френския бранд превърна бутиците на марката в истинска арт инсталация, а образът ѝ послужи за прототип на манекените по витрините на лейбъла по целия свят. Яйой Кусама е „жената точка”, която сама признава, че работата ѝ е повлияна от психична болест, открита в ранна детска възраст.
Текст: Станислава Добрева
Снимки: Press
Вижте още:
Normcore – смелостта да бъдеш като всички останали
Код „жълто” от Moschino или с други думи – аксесоарите „Spongebob”