Последен щрих в зимното облекло от всеобхватния свят на аксесоарите – това е шалът, превърнал се повече в аксесоар, отколкото в необходимост. И все пак имаме нужда от него през тези студени ноемврийски утрини. Бяха ли дизайнерите тази година пестеливи по отношение на класическия шал и показаха ли го изобщо? Ние го намерихме малко трудно измежду всички кожени яки и фишута, които преровихме, небрежно преметнат и винаги в помощ на добрата визия. Корените на шала идват от древен Рим, когато той не е бил използван като модно украшение, а е служел за почистване и попиване на потта. През 19-ти век, обаче за пръв път модните къщи го добавят към облеклото и от тогава насам не спираме да го носим. Един от първите производители в областта на шаловете именно през 19-ти век е модната къща Hermes.
Еволюирал през годините, но запазил основните си характеристики, шалът добавя още един пласт комфорт към ежедневното облекло. В колекцията на Mark Jacobs, той беше дебел и вълнен, прихванат с голяма безопасна игла или вързан на възел.
Шаловете може да намерите в безброй цветове, с втъкани златни или сребърни нишки, с безброй много принтове или изобщо без такива. Монотонни и едноцветни ги намерихме при Veronique Leroy, вързани небрежно на възел или омотани около врата. Едно от свойствата им е, че фиксират цялата визия с лекота, само с едно увиване или намятане. Доверете се на това уж "обикновено" парче плат, което всъщност е цяла зимна премяна.
текст:Стефи Стоева
снимки: БГНЕС