Седемте дни, посветени на красотата и висшия пилотаж в модата, изминаха неусетно. Изтекоха финалните надписи на дефилетата в Париж, а ние запазихме прекрасния спомен за артистичните шоута и невероятните дрехи, които големите модни къщи показаха.
Черешката на тортата традиционно беше поднесена в края на Седмицата и тя дойде с вдъхновяващата колекция на модна къща Valentino. И докато се чудихме ще бъде или няма да бъде Мария Грация Чиури новия артистичен директор на DIOR, Valentino официално обявиха, че дизайнерката вече не е част от креативния екип на италианската модна къща. Следим продължението…
Givenchy
Изящност, скулптурност и женственост. Така най-кратко можем да опишем колекцията на Рикардо Тиши за Givenchy, която премина като лек монохромен полъх през Седмица на висшата мода в Париж. Запазената марка на легендарната модна къща: класическите издължени силуети без нито един излишен елемент по моделите, отново беше налице. Поезия в черно и бяло.
Viktor & Rolf
Haute couture е една непрестанна игра на новото и старото: стари техники с нови материали; стара модна къща с нов дизайнер; стари силуети с нови интерпретации. За колекцията си есен\зима 2016 Виктор Хостинг и Ролф Сноерен трансформираха старите си колекции в драматично нови дрехи. Това не е стандартното упражнение по рециклиране, нито пътешествие из спомените. Колекцията на двамата дизайнери се основава на игра с пропорциите на дрехи от ежедневието с помощта на слоеве и платове за добавяне на обем. Модели, които съчетават стари милитъри якета с винтидж джинси. Дрехи, носещи духа на дикенсовите герои и малко хулигански стил. Цветни, артистични и запомнящи се.
На дефилето вниманието на присъстващите беше привлечено към саката, ушити с остатъци от най-първата модна колекция на Viktor & Rolf от 1993 г.
Jean Paul Gaultier
Френският дизайнер ни отвежда вдън горите с последната си колекция висша мода. Доста необикновена от това, което сме свикнали да ни представя ексцентричният френски дизайнер. Дървесният принт е превзел моделите – от вталения елегантен костюм до палтото с права кройка и колан. А където има дървета, има и дървари, затова Готие залага на дърварския имидж, съчетавайки карирана муселинова блуза с дълга жакардова карирана риза и дълга до пода кадифена пола.
Преобладаващите цветове? Различните нюанси на кафяво и зелено, и малко оранжево по елеците от лисича кожа и дългите плетени жилетки.
Elie Saab
Една изключителна колекция на Elie Saab заради цялата й експресивност. Птици, накацали по полите на роклите с корсет от черно кадифе; сърца под формата на принтове или като кристални бродерии. И цяла менажерия от цветя – в жълто, светло синьо и бордо, пришити върху тюл, бродирани в 3-D върху шантилска дантела или апликирани с бои върху коприната на друга изящна рокля. Звучи не съвсем като висша мода, където дизайнерите обикновено избягват използването на цветя, но Сааб може да си го позволи и както винаги залага на монохроматичното излъчване, най-често с бродерия тон върху тон.
Valentino
Всичко е добре, когато свършва добре. Или поне да се надяваме. По случай 400-годишнината от смъртта на Уилям Шекспир, тазгодишната есенна колекция с висша мода на модна къща Valentino е с тема Елизабетинска епоха, тъй като голяма част от пиесите на Шекспир се разиграват в ренесансова Италия – „Ромео и Жулиета”, „Венецианския търговец”, „Двамата веронци” и т. н. Ето защо не е случайно, че по модната пътечка преминаха принцове, принцеси, свещеници – всички с гофрирани бели яки, корсети, обемни ръкави и мантии. Двамата дизайнери на марката Пиерпаоло Пиколи и Мария Грация Чиури, които живеят в Рим, се вдъхновили за колекцията от портрети, архитектура и стотици примери от католицизма и Ренесанса.
Двамата създават въздействащ и поетичен моден феномен в златисти, бродирани с перли платове, шапки и поли от шумяща тафта.
Текст: Велиана Симеонова
Снимки: Press
Вижте още:
ТРАДИЦИЯ И КРАЛСКО ВЕЛИКОЛЕПИЕ ВЪВ ВИСШАТА МОДА НА ЕСЕН\ЗИМА 2016
ЛАГЕРФЕЛД ПОСТРОИ ШИВАШКО АТЕЛИЕ ЗА ДЕФИЛЕТО НА CHANEL В ПАРИЖ