Кристиан Диор, който след войната научи жените да мечтаят отново

x

Припомних си историята на Кристиан Диор, роден на 21 януари преди 116 години, и се замислих колко ли силно в момента светът се нуждае от вдъхновяваща личност като него, без дори да сме във война. Човек, който създава красота като от приказките. Творец, който не се страхува да рискува, да шокира и да преобърне статуквото, за да подари мечти и смелост.

Чанти с вграден противогаз, черно и сиво, тъмносиньо и тъмнозелено, дрехи като армейски униформи, безформени, скучни и еднотипни, нулево разнообразие, никакви украшения, разточителство, жизненост. Втората световна война оставя своя тежък и грозен отпечатък върху света, а и върху модата. Безпаричието, икономиите и ограниченията раждат т.нар. утилитарен стил. Докато не се появява New Look на Кристиан Диор.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Entre Tendências MODA | INSPO (@entre_tendencias)


През 1947 г., само две години след края на войната, светът на модата е буквално взривен и причина за това е Кристиан Диор с дебютната си колекция haute couture пролет/лято. New Look е новата визия, новият облик, новият поглед на жената към света и към самата себе си. Моделите и посланието, което те носят, влизат в остър конфликт с всичко преди това, с деформацията в разбиранията и възприятията на хората като резултат от войната и онова, което тя носи със себе си – бедност, болести, безработица, глад, песимизъм, живот на ръба на оцеляването. Пищните, луксозни и разточителни дизайни на Dior идват, за да шокират обществото в онези пестеливи, болни и мрачни времена, но и за да му покажат нова посока, нов хоризонт. Целта на дизайнера е постигната – да провокира жените да мечтаят отново и да им даде това, което желаят. Те си връщат обратно още едно право, което войната им е отнела, но което им принадлежи – да бъдат женствени, елегантни, чувствени, щастливи. Да бъдат такива, каквито искат да бъдат. Неслучайно изложбата в лондонския музей Victoria & Albert през 2019 г., посветена на Диор, е озаглавена „Кристиан Диор: Дизайнер на мечти“.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Elle Fanning (@ellefanning)


Две линии се открояват ярко в колекцията и се превръщат в запазена марка на Dior още тогава, запазват се и след това като водеща тема в историята на модната къща. Bar jacket или Bar suit (силно вталено кокетно късо сако с пеплум) и corolle skirt (дълга пищна пола с тънка талия). Подчертани изящни форми, женствен силует, усещане за лукс, стил и разкош са нещата, от които всяка жена има нужда по онова време, за да бъде отново себе си, за да се осмели да види красотата някъде там, в света. Повдигнат бюст, пристегнат корсет, много тънка талия, подплънки за оформяне на ханша и раменете, привлекателни извивки… Само си представете, една от оригиналните поли corolle, показани на ревюто, е била изработена от почти 40 м плат, имала е диаметър 20 м и е тежала няколко килограма.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Liberi Idea (@liberi_idea)


За ревюто на 12 февруари 1947 г., което полага началото на модна къща Christian Dior и представя първата й колекция, пише в мемоарите си Бетина Балард, редактор на Vogue: „Първото момиче излезе, стъпваше бързо, движенията й бяха провокативни, преобърна пепелниците и зашемети всички. След като минаха още няколко модела, всички в същото вълнуващо темпо, публиката знаеше, че Диор е създал нов облик (New Look). Бяхме свидетели на революция в модата“.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Francesca Bianchi (@zaziefromparis)


Всичко това нямаше да е възможно, ако Кристиан Диор не беше на първо място бунтар, естет и визионер. Той пренебрегва желанието на баща си да продължи семейния бизнес и решава да последва призванието си. По време на Голямата депресия семейството е разорено, Кристиан е принуден да се издържа чрез заеми от приятели, рисуване на модни скици, започва работа при Робер Пиге и Люсиен Лелонг. При Лелонг Кристиан Диор е моделиер заедно с Пиер Балмен, който също ще изгради име в историята на модата. С финансовата подкрепа от един от най-богатите индустриалци във Франция, собственик на фабрики за памук – Марсел Бусак, Диор сбъдва мечтата си за независимост. Така се стига до 12 февруари 1947 г., ревюто на ул. „Монтен“ 30 в Париж и революционната New Look.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by sily (@classekilo)


И все пак, освен от жените от къде другаде Кристиан Диор черпи вдъхновение? В годината на неговото раждане (1905 г.) родителите му купуват вилата Les Rhumbs в Гранвил, Нормандия. Там той прекарва голяма част от детството си. Обича да рисува, но този негов талант не е насърчен от близките му. Обича и да помага на майка си в градината, така развива своята любов към цветята и градинарството, впоследствие дори се грижи лично за градините във всичките си къщи. Диор нарича цветята най-божественото творение в света след жените и това негово отношение преминава като червена нишка в моделите му. В музея „Кристиан Диор“ в Гранвил и до днес се отглеждат всичките 36 сорта рози, които малкият Кристиан и майка му посадили.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Martiste (@martiste14)


Нормандия често е изобразявана в творбите на великите импресионисти – художниците, пристрастени към цветовете и светлината. Нормандия става основно вдъхновение и за Кристиан Диор. В материите и цветовете на роклите му прозират светлината, морето и небето на Нормандия, осеяно с постоянно движещи се облаци. А апликациите и бродериите по роклите са розите, хризантемите и ирисите от градината на майка му.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by @olfactive_appetite


Първият парфюм на марката, създаден през 1947 г. и носещ името Miss Dior, пък е вдъхновен от по-малката сестра на Кристиан. Катрин има нелек живот, влюбва се в участник в Съпротивата, самата тя се присъединява, заловена е и изпратена в германски концлагер, където е жестоко измъчвана, но оцелява и се завръща в Париж, макар и завинаги променена. „Това, което най-много си спомням от жените, които бяха част от моето детство, бе техният парфюм. Ароматът остава в съзнанието много по-дълго от момента, в който си срещнал определена жена“, споделя френският дизайнер. Ето и още от думите на Кристиан Диор.



„Излизахме от периода на войната, с униформи, с жени войници, приличащи на боксьори. Аз рисувах жени цветя, с нежни рамене, фини като лиана талии и широки като венче на цвете поли.“

„Роклята е късче ефимерна архитектура, предназначено да подобри пропорциите на тялото.“

„В ерата на машините правенето на дрехи е едно от последните обежища на човешкото, личното, изключителното.“

„Елегантността е навсякъде, дори в нещата, които не са на показ.“

„Щастието е тайната на красотата; няма красота, която да е привлекателна без щастие.“

„Можете да носите черно във всеки момент от деня, независимо от вашата възраст. Можете да носите черно на почти всеки повод. Черната рокля е важна за всяка жена.“



„Бялото и черното са достатъчни, но защо да се лишаваме от цвят?“

„Цветът е това, което придава на бижутата стойност. Те сияят и подчертават лицето. Няма нищо по-елегантно от черна пола и пуловер, носени с искрящо колие с много цветни камъни.“

„Парфюмът казва за една жена повече, отколкото нейният почерк.“

„Истинското доказателство за елегантността на една жена е какво носи тя на краката си.“

„Високи токчета? Болезнено удоволствие.“

„Истинската жена е капризна.“

„Мечтата ми? Да направя жените по-щастливи и по-красиви.“

„И накрая, всичко, което е било част от живота ми, независимо дали съм го искал или не, е намерило своя израз в моите рокли.“



Текст: Десислава Найденова-Вичева

Снимки: Instagram

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Препоръки от седмицата
Препоръки от седмицата

Коктейлна рокля Dawnana Regular Fit от ROTATE

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Дамска чанта CP120 Черен от Coach

  Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Бяла рокля в студен ден.

Ако сте пропуснали
Най-четени