Сън ли бе или наяве? Според сюрреализма и двете едновременно. В него всичко е леко абсурдно, нелогично на пръв поглед, но всъщност подчинено на необяснимите, но точни закони на въображението. И днес произведенията на създателите му приковават вниманието и въздействат на реалността.
От зараждането си през 20-те години на миналия век, сюрреализмът дава образ и на най-невероятното в света. Основната цел, която си поставят последователите на стила е духовно извисяване и отделянето му от материалното. Ценностите, които направляват сюрреалистите са свободата и ирационалността. Първоначалната хаотичност на изобразяване на невъзможната реалност, впоследствие се превръща в добре осмислен начин за изказването на идеи, които се противопоставят на рационалните устои на света.
Салвадор Дали, Рене Магрит, Макс Ернст, Хуан Миро, Алберто Джакомети, Мере Опенхайм, Роберто Мата са емблематичните творци на сюрреализма, които създават образа му, какъвто го познаваме днес – объркващ, нелогичен, провокиращ, но заедно с това хипнотичен. Напълно възможно е да сте срещали картините им далеч извън галерии и музеи, защото благодарение на някои от световните брандове те вече са по улиците – върху дрехи, куфари и аксесоари. Днес обаче ние ще оформим своя колекция от оригиналите.
Рене Магрит
Различният подход към изобразяването на сюрреалистичните ценности, го прави едновременно обичан и хулен от своите съмишленици. Изборът му на утвърдена и не толкова радикална техника в творбите му печели обичта на концептуалните художници и творците на 80-те години. Основната сила на картините на Магрит е силния парадокс – красиви в своята изчистеност и яснота, които обаче предизвикват задълбочен размисъл. „Синът на човека“ и „Голконда“ са най-разпознаваемите в неговото творчество.
Хуан Миро
Докато търси собственото си изразяване, вдъхновено от сюрреализма, Хуан Миро, създава нов вид пространствено изобразяване, в което пресъздаваните обекти от въображението му са съпоставени с други разпознаваеми форми. Картините му „Каталунски пейзаж“ и „Жена, обградена от полета на птица“ са ярък пример за почти пълната абстрактност, с която художникът изобразява реалността.
Салвадор Дали
Той е синоним на сюрреализма и може би най-известният и познат с произведенията си творец в този стил. „Персистенция на паметта“ е картината, която описва и самия него. Някак обсебен от времето, което уж е ясно и логично, а всъщност точно описание на сюрреалността. „Откриването на Америка от Христофор Колумб“ пък е пример за пречупването на историята през фантазията на Дали.
Макс Ернст
Художникът се противопоставя на традициите в изкуството, поставя под въпрос неговата неприкосновеност и създава произведения, които да не са поставени на пиедестал, далечни и недостъпни за хората. Той е сред първите артисти, които използват теорията за сънищата на Фройд, превърнала се в неизчерпаем източник на вдъхновение за сюрреализма. „Варварите“ и „Ехото на нимфата“ са картините, които илюстрират творчеството на Ернст.
Мере Опенхайм
Тя е една от основните фигури в сюрреализма, като изобразява невъзможни съпоставки с ежедневни обекти, за да изследва сексуалността, идентичността и мястото на жената в обществото. Картината „Обект“ (1936) се превръща в най-емблематичната й работа. Още една интересна нейна творба, която привлече вниманието ни е „Далечен роднина“(1966).
Текст: Ивайла Влахова
Снимки: Press