Ако ръцете ви вече имат богата колекция червено-бели гривни, подарени с топли пожелания, то за вас празникът е започнал. Първият ден на март е само началото на вихрените промени в настроението на Баба Марта, която честваме днес.
Като всяка истинска жена и тя често поставя хората на изпитания с променливия си нрав, непостоянството и непредвидимостта си. В българските традиции започването на нейния месец е символ на пролетта и носи пожелание за здраве и плодородие.
Според народните традиции най-възрастната жена в къщата трябва да почисти още преди изгрев, да изнесе и простре навън червена тъкан. Смята се, че така Баба Марта ще бъде благосклонна към всички в дома.
Днес повечето от нас носят мартениците си на ръката, но в миналото те се връзвали на китката само на децата, момите и младите булки.
Легенда разказва, че първата мартеница се заражда още през 7-ми век след една от победите на хан Аспарух при Онгъла. Той изпраща съобщение за добрия изход на сражението, вързано с бял вълнен конец за сокол. Когато птицата пристига с добрата вест белият конец на места бил окървавен. Оттогава се смята, че преплетените червено-бели конци носят късмет, здраве и благополучие.
Мартеницата се приема като амулет срещу злите сили и закичването с нея се възприема като мистичен ритуал.
Съществува поверие, че всеки човек днес трябва да си избере един ден от март. Когато той настъпи в зависимост какво е времето тогава – слънчево или мрачно – такава ще бъде и оставащата част от годината.
През последните години уникалната традиция се разпространява от българи, живеещи по цял свят. В рамките на „Проект Мартеница“, който днес се провежда за шеста поредна година, дървета в различни части на планетата се превръщат в големи мартеници, като разказват за първомартенския обичай на местните хора.
Текст: Ивайла Влахова
Снимки: Press
Вижте още:
Всичко е в женските ръце на 29 февруари
Colbie Caillat – когато се уморите от толкова много фотошоп, вижте това