Докато до преди само 2 десетилетия моделите бяха задължително с перфектни размери, силно наподобяващи на оживели кукли Barbiе, то днес за щастие, начинът по който възприемаме моделите и като цяло красотата, са драстично променени. Днес е много по-важно един човек да излъчва харизма, отколкото непременно да бъде по-висок от 170 см, или по-лек от 50 кг.
Пътят, за да се случат тези промени обаче, не е бил никак лек и една част от моделите, които сега виждаме по подиумите, до преди десет – петнадесет години са били категорично отхвърляни от модните агенции, по една или друга причина.
Ние избрахме да ви разкажем историите на 7 жени, заставащи често пред фотообективите. Всяка от тях е колкото еднаква, толкова и различна. Ако очаквате да прочетете за личния живот, последната ваканция или новите покупки на която и да е знаменитост, то това няма да се случи. В следващите редове ще откриете седем кратки приказки, в които принцеси се борят не с триглави хали, ами със стереотипи; чуват не фанфари, приканващи за бал, а хорско мнение, при това не винаги положително. Те не са затворени във високи кули, но на много от тях им е било нужно дълго време, за да се освободят от вътрешните решетки, зад които години на ред са заключвали мечтите си.
Вижте тази публикация в Instagram.
Becca Horn
Тя е слаба и висока. Има руса коса, пъстри очи и изразени скули… все качества, които сме свикнали да срещаме сред моделите. И да – тя също е модел. Това, което я прави уникална, е нейната усмивка и по-специално голямото разстояние между предните й зъби. Много хора биха казали, че това е дефект, но младият модел умишлено не е пожелала да коригира предните си зъби. Дори нещо повече – Becca многократно е споделяла, че не се притеснява от нито една част от своето тяло. Не крие усмивката си и обича да се смее.
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Sinead Burke
Когато е само на 16 години, модният свят за нея прилича повече на ад, отколкото на място, от където да черпи вдъхновение. Причината за това е фактът, че дрехите, подходящи за хора с ахондроплазия, са изключително еднообразни и много далеч от стилни. Водена от желанието да промени отношението на дизайнерите към „малките хора“, младата ирландка започва да пише свой блог. В него Sinead разказва за проблемите, които тя и хората като нея имат при намирането на красиви и модерни облекла. Постепенно това се превръща в нейна кауза, за която продължава да се бори и до днес.
„Модата е привилегия, но и голяма отговорност” – казва момичето с голяма мечта, което към настоящия момент е и редактор в модната библия Vogue.
Вижте тази публикация в Instagram.
Andrea Tomas
„Не се чувствах като цял човек. Не исках да нося поли и рокли, защото хората щяха да видят краката ми. Старах се околните да не ме забелязват. Един от най-ярките ми детски спомени е как нося дълъг черен клин в най-горещия ден от лятото, докато се разхождаме из зоопарка. Не ми беше удобно да показвам тялото си, да карам хората да виждат петната.” – това разказва за детството си с автоимунното заболяване витилиго Andrea Tomas.
Въпреки че днес тя е известен plus size модел, само до преди няколко години, вече като пораснала, все още не се е чувствала уверена да носи определени дрехи. Andrea напълно възприема образа си чак когато е на 31 години, тогава се осмелява и за първи път да застане пред обектива. Днес това вече не е нищо плашещо за нея, дори напротив – превърнала се е във вдъхновение за много хора, които по една или друга причина не харесват нещо в себе си.
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Sabina Karlsson
Sabina Karlsson e още едно разбиване на клишето, че моделите трябва да са непременно слаби. Тя е шведски plus size модел, работил за Teen Vogue и Armani. Снимала се е за H&M, Levi’s, L’Oreal, Maybelline и може да бъде открита на страниците на Vogue и Glamour. В модните среди Sabina е оприличава на героинята на Астрид Линдгрен заради червеникаво кестенявата си коса и обсипаното с лунички лице.
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Shaholly Ayers
Shaholly е родена без част от дясната си ръка, което е причина в детството й често да бъде отхвърляна. На нея не са и позволявали да участва в занимания по плуване, нито да се присъедини към училищния баскетболен отбор. Всички тези трудности и пречки са я отказали от спорта, но не и от най-голямата й мечта – един ден да стане модел. Ayers е категорична, че няма да приеме отговор „не”, и именно това я държи, когато кандидатства в различни модни агенции, които не я приемат, заради недъга й.
Решена, че един ден ще стане модел, с или без помощта на модна агенция, Shaholly започва да развива своето портфолио. Тя си сътрудничи с редица фотографи и стилисти и прави това, за което винаги е мечтала… позира. На някои снимки тя сама избира да носи протезата за ръка, на други – не, което не променя красивата й усмивка и не повлиява на харизмата й.
През 2015 година мечтата й се сбъдва и тя участва в дефиле на FTL Moda, по време на New York Fashion Week.
Вижте тази публикация в Instagram.
Madeline Stuart
Историята на Madeline Stuart е приказка за едно необикновено момиче.
Тя е само на 22 и вече е дефилирала в седмиците на модата в Париж и Ню Йорк. Редица престижни издания, като „Vogue“, „Cosmopolitan“, „Elle“ пишат за нея, а профилите й в социалните мрежи имат по повече от 200 хиляди последователи. Да, съгласни сме, че до тук няма нищо необикновено – тази популярност е нещо съпътстващо моделите.
Случаят на Madeline е специален, защото тя не е просто поредният супермодел, а е супермодел със синдром на Даун. Нарекохме я необикновена, защото усмивката й е точно такава – слънчева и необикновена!
Вижте тази публикация в Instagram.
Winnie Harlow
Winnie Harlow е името, което измежду всички в тази статия звучи най-познато. Тя е канадски модел, станала известна след участието си в американското телевизионно предаване „Следващият топ модел на Америка”.
След участието си в шоуто Winnie става модел на десетки марки дрехи, бижута и аксесоари, но постига и нещо много повече от личен успех – кара света да заговори за „различните“ модели, при това с положително отношение.
Нейното заболяване се е превърнало и в личната й кауза. През юли 2011 г. тя публикува в YouTube видеоклип, озаглавен: „Витилиго: състояние на кожата, а не промяна на живота”, в който говори за заболяването и отговаря на въпроси, свързани с живота й. Точно това поставя началото на много съпътстващи дискусии, свързани със автоимунното заболяване и вдъхновява редица хора да заговорят открито за своите проблеми.
Вижте тази публикация в Instagram.
Това са само 7 истории на вдъхновяващи дами, които са успели да разчупят стереотипите, да се преборят със себе си и мненията на околните, за да последват мечтите си. Всяка от техните истории е различна. Различна като колекциите на дизайнерите, участващи в една и съща модна седмица; различна като държавите, разположени върху един и същ континент; различна като всеки един от нас.
Сигурни сме, че могат да се дадат още седем пъти по седем примера за вдъхновяващи истории от живота на известните личности. А още по-сигурни, че около всеки един от нас има дори повече от 77 пъти по седем такива смели, различни, трогателни и вдъхновяващи истории, защото вярваме, че всеки човек е специален… Историята му – също! И си струва да бъде разказана…
Текст: Ани Георгиева
Снимки: Instagram