Февруари започва с един от най-обичаните български народни празници – този на виното – Трифоновден. Денят се отбелязва от лозарите, соколарите, градинарите и кръчмарите.
Православната църква почита свети Трифон – мъченик, лечител, посечен с меч, защото не се отказва от вярата си.
Днес е първият ден, в който се отбелязват три последователни празника, наречени Трифунци. Започват от 1 февруари — Трифоновден, 2 февруари — Сретение Господне (Петльовден) и 3 февруари — денят на Свети Симеон. Познати са още като вълчи дни в някои от регионите в България.
И тъй като виното от векове съпътства живота на хората по нашите земи, производството му е една от онези издигнати на почит традиции, които продължават да се зачитат и днес, когато е време да се зарежат лозята, за да е плодородна годината и хубаво виното.
Преди да започне зарязването хората са избирали цар на лозята (Трифон). Той обаче трябва да е имотен, добър стопанин или “късметлия” и докато е „царувал“ да е имало голям берекет. Царят поднася бъклица, зарязва и благославя: “На всяка лоза по шиник, от всяка по чебър”. След края му шествие обикаля всички домове. Домакините ги посрещат с бяло котле вино, черпят с него всички, а останалото в съда плисват върху Трифон с благословия: “Нека е берекет, да прелива през прагове”.
Много велики хора през вековете са предупреждавали за опасното опиянение, което отнема благоразумието на пиещите. Затова ние ще пожелаем достатъчно вино, колкото да заблести погледа ви, но не толкова, че думите ви да се превърнат в „острие“.
Нека имениците да бъдат честити и да почерпят с чаша вино.
Текст: Ивайла Влахова
Снимки: Press
Вижте още:
Свети Атанас отнася зимата със себе си
Антоновден – единствено любовта към ближния може да победи демоните в нас