Комбинациите между храна и напитки, които толкова обичаме и правим ежедневно, са меко казано необичайни. Дори нетипични и противопоставящи се на всички правила. А точно в света на кулинарията нарушаването им може да ни донесе особен вид разочарование. Имате съмнения? Вижте за какво говорим.
Съчетаваме вино с пица
Посоката и на най-желязната логика сочи, че пицата е италианска храна, а в Италия освен нея и виното е на почит. Само че това е толкова далеч от истината… Италианците винаги комбинират пицата с бира, и само бира. Защо ли? Защото щом храната е зърнена, то и питието трябва да е такова. Любопитното е, че правилото не важи за пастата. Великолепието на съчетанието пица с вино в пицариите съществува изключително и само за туристите.
Поднасяме червеното вино топло
Както знаем червеното вино трябва да е със стайна температура. Това условие обаче е създадено във време, когато средната температура в помещенията в Европа не е надвишавала 16-17 градуса. Толкова е и максималната температура на бутилка червено вино, така че ако не можете да му осигурите тези градуси е препоръчително да го охладите малко преди поднасяне.
Комбинираме сирене и червено вино
Съчетаването на вино със сирене е честно казано много по-сложна задача от традиционното червено с месо, бяло с риба. Истината е, че червеното сухо вино се поднася само с твърди остри сирена като чедър и пармезан. За сирената с бяла плесен много по-подходяща комбинация е пенливото вино, а до саламурените като моцарелата най-добре стои лекото бяло вино. Сирената със синя плесен са благоразположени към десертните вина или портвайна. Винаги е добре към сирената да подберете леко бяло вино, вместо тежко червено – така възможностите да се допълнят стават многократно повече.
Алангле не важи само за стека
Вместо добре препечени котлетите за бургерите също трябва да останат леко розови отвътре. Така запазват нежността си, без да са препечени и основното съхраняват естествената си сочност, та няма да е необходимо да подобрявате вкуса му с допълнителни висококалорийни сосове.
Сервираме салатата студена
Свежите сурови зеленчуци разкриват истинския си вкус и аромат само на стайна температура. Даже ако съхранявате краставиците и доматите в хладилника (което по принцип не е препоръчително), ги извадете за час-два преди сервиране, за да достигнат така естествената стайна температура.
Масло не се слага на всичко
Маслото има своя специфична и ограничена употреба. Хляб с масло и със сладко или мед се яде на закуска. Масло се маже на хляб с хайвер, пушена или осолена риба. И това е! Всичко свършва дотук! Вкусът на сандвич с масло, месо, сирене и зеленчуци трябва да остане само спомен.
Благодарим на сервитьора, като му подаваме сметката
Според етикета в ресторантите, когато благодарите на сервитьора докато му подавате сметката, означава че оставяте рестото като бакшиш. На практика всички са забравили за това правило, но какво ли ще стане, ако срещнете някой от старата школа?
Текст: Ивайла Влахова
Снимки: Press