Не е нужно да сваляте бляскавия си грим след шеметното посрещане на Нова година. Партито по повод празника може да продължи малко повече, отколкото сте очаквали, но сега е времето да се отпуснете и да се отдадете на забавления. На 1 януари по традиция честваме паметта на Св. Василий Велики или познат сред повечето от нас като Васильовден.
Обичаят повелява на вечерта преди Сурваки да приготвим баница с късмети, които да се разпределят между всички членове на семейството. Затова не бързайте да се разделяте със семейния уют. Васильовден е познат още и като втората Бъдни вечер, тъй като ястията, които се слагат на масата, задължително трябва да се прекадят с тамян. Ароматното въгленче не само освещава, но носи със себе си вярването, че гони злини, уроки и негативна енергия.
Празникът е съпроводен със сурвакарска благословия, наричана от млади момчета към стопаните на къщите. Замисълът на вербалната магия е свързан с пожелания за здраве и благоденствие на семействата през цялата година. Допускайки сурвакарите в домовете си, вие приветствате доброто сред близките си. Ето и едно от автентичните наричания на младите сурвакари:
„Сурва, сурва година,
весела година,
зелен клас на нива,
голям грозд на лозе,
жълт мамул на леса,
червена ябълка в градина,
пълна къща с коприна,
живо-здраво догодина,
догодина, до амина.“
Текст: Звезделина Георгиева
Снимки: Press
Вижте още:
ПОВЕРИЕТО НА СТЕФАНОВДЕН: ОСТАВЕТЕ ВСИЧКО В МИНАЛАТА ГОДИНА И ЗАПОЧНЕТЕ ЖИВОТА СИ ОТНАЧАЛО
ДА ПОСРЕЩНЕМ НОВА ГОДИНА БЕЗ ПОСЛЕДСТВИЯ ЗА ЗДРАВЕТО И КРАСОТАТА – ЕТО КАК