Благодарение на Персеидите августовското небе е всичко друго, но не и скучно. Както всяка година по това време един от най-зрелищните и красиви метеорни дъждове отново може да бъде наблюдаван до 24 август. Пикът му обаче е още тази седмица в нощта на 12 срещу 13, когато на всеки час стотици падащи метеори ще обсипят небето.
Обикновено най-добре метеорните дъждове се виждат далеч от светлините на градовете, по хълмове и възвишения, особено в първите часове на новия ден, малко преди изгрева. Може би най-доброто място са плажовете, защото така ще направите ваканцията си още по-специална. Дори само да погледнете към небето, ще можете да се насладите на светлинното звездно шоу. И въпреки мнението на скептиците, тайничко си пожелайте нещо. Винаги има възможност да се сбъдне.
И макар науката да има точно обяснение за това как се случват звездопадите, още от зората на човечеството се носят легенди за силата на падащите звезди.
За древните германски племена – шваби те са предвестник на късмет, елините са имали много по-поетично обяснение – сипещите се от небето звезди показвали кога боговете са се втренчили в Земята и е идеалното време да чуят желанията на хората. В Чили ако видите звездопад веднага трябва да си вземете камък за късмет. Във Филипините по време на метеорните дъждове трябва да вържете на възел носна кърпичка преди звездата да е изчезнала. В Швейцария падащата звезда символизира Божията сила.
Ако няма как да напуснете големия град и да наблюдавате Персеидите, последните три месеца на годината също ще бъдат осеяни с падащи звезди. Тогава за специалните светлинни ефекти върху нощното небе ще се погрижат Драконидите (с пик на 7 октомври), Орионидите (с пик на 20, 21 октомври), Леонидите (с пик на 17 и 18 ноември), Джеминидите, наричан още кралят на метеорните дъждове (с пик на 13 и 14 декември) и Урсидите (с пик на 21 и 22 декември).
Текст: Ивайла Влахова
Снимки: Press