Вероятно сте чували за тези събития. Популярността им расте с всяка година и това ги превръща в едни от най-грандиозните фестивали на планетата. Оставихме музикалните настрана. Тези са свързани с древни местни традиции и са изпълнени с цвят, забавления и красота. Ежегодно привличат хиляди участници и гости. И дори да не успеете тази година, следващата може да ви се отдаде щастлива възможност. А дотогава ще помечтаем заедно.
Yee Peng – фестивалът на фенерите (Тайланд)
Зрелищно събитие, което се основава на древна традиция. И всяка година празнува въздигането на доброто над злото. Този уникален по рода си празник е винаги през първото пълнолуние от 12 месец на традиционния тайски календар. Или според западните традиции – в средата на ноември. Фестивалът позволява на всеки да пусне огнен фенер в небето в почит на Буда, като същевременно си пожелае нещо. Той е част от още по-мащабните празненства на Loy Krathong. Според местните по това време реките са най-пълноводни, а луната най-ярка, определяйки го като най-доброто време за отправяне на желания с поставянето на кротонг във водите на Пинг или пускането на фенер в небето.
Photo credit: Steven Gerner on Visualhunt.com / CC BY-SA
Photo credit: Steven Gerner on VisualHunt / CC BY-SA
Photo credit: John Shedrick on VisualHunt / CC BY
Холи – фестивалът на цветовете (Индия)
Традиционният индуски фестивал ежегодно празнува пролетта, както и триумфа на доброто над злото. Световната му известност се дължи на разноцветните прахчета, с които се замерят всички участници във фестивала, оцветявайки се взаимно от глава до пети. Въпреки че в Индия той носи силно послание, свързано с почитането на Вишну и унищожаването на Холика, събитието радва целия свят и дори има локални издания в различни точки на планетата. Фестивалът отбелязва края на зимата и празнува изобилието на пролетта. Тази година той ще бъде на 2 март, точно ден след пълнолунието.
Photo credit: Steven Gerner on Visualhunt.com / CC BY-SA
Photo credit: Steven Gerner on VisualHunt / CC BY-SA
Photo credit: Dr. Partha Sarathi Sahana on VisualHunt.com / CC BY
Огненият фестивал Хели Аа (Шетландските острови)
Този буквално възпламеняващ фестивал бележи началото на всяка година и е едно от традиционните събития, които празнуват историята на Шетландските острови, Шотландия. Празнуването му започва през 1880-те. В рамките на целия ден участниците във фестивала научават много за миналото на островите, които първоначално са споменати първоначално в норвежките саги под името Хетланд. Участниците са предимно мъже, които преминават в огнена процесия по улиците на Леруик. Зрелищно и много различно, особено в светлината на един от водещите сериали през последните години – „Викингите“.
Photo credit: nb360 on VisualHunt / CC BY-ND
Photo credit: Vicky Brock on Visualhunt / CC BY-SA
Уакакуса Ямаяки (Япония)
И още едно знаково събитие, което чества огъня. Фестивалът е стара традиция за подпалването на планината, разположена до град Нара в Япония. Един от най-известните зимни празници в страната на изгряващото слънце. А и е прекрасен повод да се потопите в екзотиката на една от предишните столици на Япония.
Photo credit: osiristhe on Visual Hunt / CC BY-ND
Photo credit: osiristhe on Visualhunt.com / CC BY-ND
Photo credit: osiristhe on Visualhunt.com / CC BY-ND
Денят на мъртвите (Мексико)
В Щатите си имат Хелуин, а в Мексико този фестивал. Това е един от най-старите празници в страната, който е запазен и досега. Обикновено е в последните дни на октомври и първите на ноември. Води началото си от традициите на южноамериканските племена преди колонизацията, в които те изпращали мъртвите в другия свят с всичко необходимо: дрехи, бижута, храна и оръжия. Денят на мъртвите се празнува из цялата страна и е различен във всяко място. Същността му обаче е да се празнува радостта от живота и почитането на любимите, които вече не са сред нас. А с целия колорит, който Мексико, само по себе си носи, сме сигурни, че е неповторимо изживяване, което изобщо не прилича на северноамериканския си еквивалент.
Photo credit: Tom Hilton on Visual Hunt / CC BY
Photo credit: Tom Hilton on VisualHunt.com / CC BY
Photo credit: mbtrama on VisualHunt / CC BY
Текст: Fashion Inside
Снимки: VisualHunt