Обхване ли ни онова неистово желание за бягство от еднообразното ежедневие,сърцето инстинктивно започва да търси своя спасителен остров. Някъде, където има много синьо и много зелено и обещава безвремие. Едно от най-спонтанните ваканционни бягства всяко лято носи името Сардиния – остров в сърцето на Италия, пълен с тайни, спиращи дъха гледки и романтична красота. Малко са местата по земното кълбо, където природата е творила с такова изящество! Кристално чисто смарагдово море огражда този съвършен рай с удивителен колорит и аромати, които островът дължи на средиземноморската екзотика на региона.
Вторият по големина остров в Средиземно море (след Сицилия) обещава девствена природа, причудливи скали, живописни заливи, златисти плажове и изключително гостоприемство. Общия колорит допълват и розовите, жълти и бежови гранитни скали, и планините, покрити с храсти от хвойна, евкалиптови горички, борове, кактуси, мандаринови и нарови дървета. Неслучайно наричат Сардиния „земята на стоте цвята и на стоте аромата“! Тя очарова и с малките си римски църквички и китни планински селца, в които все още се поддържат живи местните традиции. Не пропускайте да посетите кораловото градче Алгеро, както и оживения Каляри, а също и несравнимата крайбрежна местност на Олястра или Коста Смералда – най-известният курорт на Сардиния.
Планирайте внимателно излетите си сред тази живописна красота! Например до архипелагa „Мадалена“ в североизточната част на Сардиния, съставен от множество острови. Районът е богат на подводен живот и е любимо място на гмуркачите. На площ 500 хектара в източното крайбрежие на острова огромният природен парк „Бидероса“ разкрива красотата на Сардиния в цялата й прелест. Гори, скали, морска шир и като апотеоз – пет девствени плажа, наричани „Петте оазиса“, които удивяват с уникалната си красота.
Малцина са чували още по време на първото си гостуване в Сардиния, че на малкото островче Гола ди Горопу се намира най-дълбокият пролом в Европа. Истински шедьовър на природата! Пътят до входа на дефилето минава през двучасов път през живописна криволичеща река, а стените на дефилето се издигат до 500 метра височина. Небето може да се види само с високо вдигната глава. Всеки посетител има възможността да се покатери по сипеите и да се наслади от високо тази величествена красота.
Град Сасари е известен със своите колоритни църкви: „Св. Никола”, „Мадона дел Росарио”, „Св. Антонио” и „Св. Джовани Боско”. Не по-малко интересни са и дворецът Усини, както и фрагментите върху по-старите средновековни стени и фонтанът Росело.
Какво да опитате от Сардиния? На първо място – хляба. Съществуват най-малко 400 различни вида хляб в Сардиния от различни региони. Най-характерният от тях е пане карасау – тънка кръгла хрупкава питка, създадена от овчарите, които я взимали със себе си тръгвайки по пасищата. Този хляб традиционно се поднася със студено пресован зехтин и сол. Може да се залее с агнешки бульон и намаже с доматена паста, както и да се гарнира с меко сирене.
Подобно на стандартните италиански свински мезета като панчета, прошуто и лонца, салсича сарда (сардински колбас) е деликатес, наподобяващ салам и наденица. Най-често е комбинация от немазно и мазно свинско месо, подправени с копър, анасон и черен пипер, която притежава деликатен вкус.
Като всеки остров рибата е на почит и в Сардиния, а Алгеро е известен с омарите си. Основните рибни деликатеси са ботарга, риба тон и змиорка. Поднесена върху парче домашен хляб като разядка или в комбинация с паста с лимон и зехтин, аншоата със сигурност ще се превърне в голямата ви гурме любов.
Текст: Велиана Симеонова
Снимки: Pixabay