Ако искате да промените собствения си живот или този на хората около вас, ще трябва да включите в ежедневния си запас от фрази следващите десет.
„Ето какво мисля“
Дори да сте на по-висока позиция, не означава, че сте по-умни, по-знаещи и по-мъдри от останалите. Обосновавайте изказванията и решенията си. Дайте причини. Защитете логиката си, без да наставлявате или да налагате възгледите си.
„Сбърках“
Независимо от ситуацията, в която сте изпаднали, ако сте направили нещо погрешно, признайте си. Това няма да накара хората да ви уважават по-малко, даже обратното.
„Това е страхотно“
Никой не получава достатъчно похвали. Изберете един човек от обкръжението си, който е направил нещо добре и му го кажете „Браво. Справи се прекрасно!“. Дори това да е станало преди време и сте пропуснали тогава да отправите похвала, не е късно да го направите и сега.
„Пак заповядай“
Ако се чувствате неудобно в моментите, когато ви изказват признателност, не допускайте да ви проличи. Защото това може да развали момента за човека срещу вас. Единственото, което трябва да направите е да го погледнете в очите и да кажете „Благодаря“ или „Пак заповядай, за мен беше удоволствие“. Не допускайте благодарностите, поздравленията или похвалите да са изцяло за вас. Споделете ги с хората, които ги изказват.
„Можеш ли да ми помогнеш?“
Когато се нуждаете от помощ, независимо каква и от кого, просто го кажете, искрено и без излишен драматизъм или неудобство. Това е най-сигурния начин да я получите.
„Съжалявам“
Ясно е, че всички грешим, така че всички имаме поводи да се извиним за свои думи, действия или бездействиe… Кажете, че съжалявате и защо, поемете цялата отговорност. Нито повече, нито по-малко.
„Ще ми покажеш ли?“
Съветите са временни, знанието е завинаги. Когато помолите за нагледно обучение, показвате уважението си към човека; показвате, че се доверявате на познанията, качествата и опита му и повишавате стойността на получените знания.
„Позволи да ти помогна“
Много хора приемат молбата за помощ, като знак за слабост. Така че по-голяма част от тях се чувстват неудобно да потърсят съдействие. Но в определен момент всеки се нуждае от подкрепа. Когато питате някой бъдете конкретни. Ако кажете: „Има ли нещо, с което да помогна?“ – е повече от вероятно да получите отрицателен отговор. Но ако подходите с предложение за сътрудничество, като „Имам няколко минути. Да ти помогна ли да довършиш тази задача?“, тогава помощта ви няма да бъде пренебрегната.
„Обичам те“
Не, не на работа, но при всички ситуации, в които го мислите и чувствате.
Нищо.
Има ситуации, в които тишината е най-добрия изказ. Когато сте разстроени, ядосани, разочаровани, замълчете. Може да мислите, че освобождаването е най-добрия начин да се успокоите, но не винаги е така. Преди да кажете нещо, пребройте наум до 10. Или до 100. Възможно е да нанесете непоправими щети на самочувствието на човека срещу вас. Затова останете безмълвни до момeнта, в който знаете какво точно да кажете и какъв отзвук ще предизвикат думите ви.
Текст: Ивайла Влахова
Снимки: Unsplash
Вижте още: