Казват, че за да формираме и утвърдим един навик като такъв, са нужни 21 дни. Е, днес е първият ден. След малко ще се опитам да ви докажа защо това е така и да ви мотивирам.
Но първо… как сте? Колко се промени животът ви от миналия март до сега? А работата ви? Много от нас се изправиха пред немалки предизвикателства, на други ситуацията донесе рязък завой или направо скок в кариерата. Спомнете си, че китайският йероглиф за криза е всъщност 2 в 1 – съдържа в себе си „опасност“, но и „възможност“.
Все повече хора са несигурни дали ще запазят работата си. Можете да стоите, да чакате, да се стресирате и демотивирате, но можете и да надграждате наученото и постигнатото. Възможностите са много, в днешно време обаче е важно да улавяте новите вълни. Можете да помислите за собствен проект, за смяна на сферата, за всичко онова, което сте отлагали за по-добри времена. Защото видяхме колко непредсказуеми могат да бъдат тези времена, а ежедневието и приоритетите ни да се обърнат с главата надолу. Предлагам ви четири навика, които не са за пренебрегване на фона на динамичните промени в полето на професиите, кариерата, заетостта и т.н.
Самодисциплина
Фрилансърите, а и всички хора, които работят от вкъщи, се сблъскват с това предизвикателство. Трудно им е да си лягат в приличен час, за да станат навреме. Перфекционистите пък се губят в десетки табове и се оказва, че когато денят е наполовина минал, задачата дори не е започната. Настрана оставяме изобилието от разсейващи фактори. Има дни, в които настроението и нивата ни на креативност, концентрация и мотивация варират в резки пикове и спадове. Трябва да осъзнаете кои са условията, при които сте максимално ефективни, и да се опитате да се придържате към тях. Ето едно добро начало: не прекарвайте деня пред компютъра по пижама, а в дрехи, с които бихте отишли за среща. Гримирайте се, оправете си косата, харесайте отражението в огледалото.
Вечното училище
Онова, на което никой не ни учи в училище, е именно умението да учим. Не да наизустяваме непотребна информация, а такава, която може да ни донесе практическа полза. Помнете, че само един източник на знания не е достатъчен. Способността да учим се изразява в това как, къде и в каква форма можем да получим необходимата ни информация, но и да преценяваме нейната достоверност. Веднъж овладели този навик, без усилия можем да се информираме, както и да обработваме критично информацията. Това е крачка към умението за бърза преквалификация (разбира се, паралелно със съответните обучения). Свързано е с адаптивността в ситуации и периоди на бързо променящи се условия. Колкото и клиширано да звучи, човек трябва да се учи и от грешките и провалите си.
Здравословни граници
Случвало ли ви се е да прекарате пред компютъра 10-12 часа, а да сте свършили работа, съответстваща на една трета от времето? Огромна грешка. Да, вкъщи сте и можете по всяко време да седнете и да довършите някоя служебна задача, но също така има риск да залитнете в крайност. Поставяйте ясни граници пред себе си. Работният ден трябва да има не само начало, но и фиксиран край. Трябва да има момент, в който да прекъснете. Изключете компютъра, отидете до другата стая, заемете се с вечерята, сипете си чаша вино, пуснете си филм или музика…Спрете да проверявате служебния си имейл след работно време, откъснете се от екрани и дисплеи, „изключете“ се. В противен случай излиза, че работите постоянно, а това бързо ще ви изтощи както физически, така и психически, ще доведе до бърнаут.
Оптимизъм
Успехът никога и на никого не е гарантиран. Но ще успеете само ако се уповавате не на обстоятелства и ситуации, а на собствените си способности, качества, знания, умения и опит. И ако убедите себе си, че предстоят хубави неща. Открийте нещо, което харесвате и в което вярвате, и го правете с всички сили. Резултатите няма да закъснеят. Чувството за принадлежност към екип или общност също е от значение. Хората, които усещат връзката си с други хора, се чувстват по-мотивирани и щастливи. Когато нещата станат трудни, винаги е добре да има някой, който да ни напомни откъде сме тръгнали, каква е била целта ни и да ни насърчава. Ако се уморите и ви липсва мотивация, обадете се на този приятел. Понякога ние, хората, се нуждаем от някого, който да ни помогне да повярваме в себе си отново. А какво, ако ви кажем, че този някой може да сте вие?
Текст: Десислава Найденова-Вичева
Снимки:Pexels/Unsplash