Естествената красота винаги е била издигана в култ. Което е малко парадоксално, имайки се предвид, че козметичната индустрия е бизнес за милиони. Или не, по-скоро милиарди. От ранна детска възраст издебваме майките си и тайно си слагаме от тяхното червило, злоупотребяваме със сенките им за очи и всеки друг грим, до който се доберем. Колкото повече порастваме, толкова повече подбираме по-внимателно макиажа си. По време на тийнейджърските години някои от нас преминават през „по-агресивен” период и дебелата очна линия, молива за очи и спиралата стоят ден и нощ върху иначе детските лица, а след завършване на гимназия вече сме установили що годе коя е „цветната украса”, която ни подхожда най-добре. При някои тя включва „пълна програма” декоративна козметика, други се задоволяват само с някои елементи, а трети залагат на естествения външен вид.
Доколко натурален обаче е той? И неговото постигане ли отнема повече време и средства, или най-обикновеното и стандартно гримиране?
Nude тенденцията е доста актуална в последно време, но перфектното ѝ осъществяване съвсем не е толкова голо, колкото звучи (nude – гол; бел.ред.). За да се постигне съвършен вид на кожата, се започва отдалеч. Тя трябва да се ексфолира редовно, за да се премахват мъртвите клетки от най-горния ѝ слой. Това може да се случва както с ексфолиант, закупен от аптека или козметичен магазин, така и с домашно приготвен скраб.
Хубавата кожа е хидратираната кожа. Процесът е вътрешен и външен – първият включва прием на достатъчно количество вода дневно, вторият – употреба на хидратиращи козметични продукти.
Подготовката за свежа и естествена визия продължава с добър слънцезащитен крем. Дневен и с висок фактор е абсолютно задължителен почти целогодишно, защото ултравиолетовите лъчи са вредни през всички сезони.
Ако имаме чиста кожа, можем да спрем с поддръжката ѝ дотук. Но понякога, въпреки непрекъснатите грижи, пъпките, черните точки и порите се оказват по-упорити, отколкото сме предполагали. И „играта” с козметични продукти продължава в площадката на декоративните такива.
Естествен цвят на кожата се постига посредством няколко изкуствени средства. Започваме с коректор, продължаваме с фон дьо тен или BB (CC) крем, завършваме с пудра и/или руж. И това са само най-основните средства, защото спокойно можем да допълним със сенки, цветен коректор за под очи, бледорозов или прозрачен гланц за устни.
Същото важи и за косата. Естествените къдрици не винаги са толкова естествени, предварително стилизирани с пяна или лак, натурално разпиляната или съвършено правата прическа често също се дължи на козметични продукти и електроуреди.
Да не забравяме и ноктите. Първо нанасяме заздравител, след това безцветен или много блед лак, завършваме с топ. Повтаряме „упражнението” и за педикюра.
Разбира се, изобщо не твърдим, че винаги естествената красота е резултат от толкова голямо количество изкуствени средства. Има достатъчно много жени, които имат късмета да притежават добри гени и натуралната им съвършена визия да е изцяло тяхно дело. Много дами обаче се нуждаят от допълнителна помощ, за да изглеждат по начина, по който искат. И в това няма нищо лошо. Затова е създадена козметичната индустрия – за да ни дава невероятната възможност с няколко замаха на четката да се превръщаме, в когото си поискаме.
Текст: Станислава Добрева
Снимки: Unsplash
Вижте още:
Kак да се гримираме, за да изглеждаме максимално естествено?