Другата новост, която бе поставена на фокус по време на конференцията в София, бе представена от проф. Джон Хоук от Великобритания. Той изрази своето виждане относно необходимостта от витамин D за здравето и употребата на слънцезащита. Особено, когато става въпрос за бебешката кожа, която тепърва изгражда защитните си функции.
Според него съществуват научни доказателства, че е необходимо само малко количество слънчева светлина за набавянето на достатъчно витамин D за кожата. В противен случай химичните процеси преобразуват прекомерните дози UV радиация в неефективна субстанция от витамина в кръвта. Продължителното излагане на слънце може да предизвика необратими щети върху кожата, без да осигури така ценния витамин.
Проф. Хоук смята, че бебета под 6 месеца не бива да бъдат излагани на пряка слънчева светлина, без надеждни защитни мерки. В подкрепа на това се обявява и проф. Хари Моузли от Шотландия, според когото има доказана пряка връзка между случаите на кожен рак (меланома) и броя на изгарянията в детството. Той твърди, че при всяко слънчево изгаряне й нанасяме трайни увреждания, които се натрупват и увеличават риска от развитието на меланома.
Текст: Ивайла Влахова
Снимки: Stock Up
Вижте още:
Да бръснеш или не… краката си? Въпросът е как да го правите без грешки
Обичате да гримирате очите си? Може би сте забравили за някои тънкости