Вижте тази публикация в Instagram.
„Като че ли баща ми реши, че модата е моето поприще. Трябваше да попълвам някакъв формуляр и най-отдолу имаше графа „професионални цели”. Зачудих се какво да напиша, а той ми каза: „Главен редактор на Vogue, разбира се!”
Вижте тази публикация в Instagram.
Филмът „Септемврийският брой” е заглавие, което горещо ви препоръчваме, ако модният свят и неговата „библия” Vogue представляват интерес за вас. За пръв път главната редакторка на американското издание повдига завесата зад ревностно пазената ѝ обител и допуска камери, които да заснемат създаването на най-важния брой в годината.
„Всичко в модата се променя, с изключение на властта на Анна Уинтър”, казва журналистката Барбара Уолтърс. И наистина, дамата с характерна къса прическа и неизменни големи слънчеви очила е начело на Vogue от 1988 година. И едни от най-кардиналните решения, взимани за списанието, са нейно дело.
Вижте тази публикация в Instagram.
Историята ѝ започва през 1949 година в Лондон. Дъщеря на редактор във вестник Evening Standard, тя неусетно тръгва по неговите стъпки, макар и в една далеч по-различна сфера. Първият ѝ голям успех е работата като асистент в модния отдел на Haprer’s and Queen през 1970 година, 6 години по-късно последван от поста младши моден редактор на Haprer’s Bazaar в Щатите. Любопитна подробност е, че 9 месеца по-късно губи работата си, защото снима модели с расти, което е неприемливо за изданието, обвиняващо я, че не разбира от американска мода.
1983 е годината, която отваря вратите на Vogue пред „Ядрената Уинтър”, както започват да я наричат по-късно. Първоначално е творчески директор на американското издание, а малко по-късно застава начело на британската му версия. 1988 е емблематичната година, през която се качва на трона на Vogue US.
Вижте тази публикация в Instagram.
Анна заявява позициите си още в първия си поверен брой. Негова корица е израелският модел Микаела Берку, заснета по начин, който Vogue не е виждал до момента. С леко подаващо се под сакото коремче, разпиляна коса и присвити очи – тя не позира по начина, налаган като задължителен години наред. Бъдещата „желязна лейди” съвсем не спира дотук – тя облича блондинката със сако на Christian Lacroix за 10 000 долара, което съчетава с обикновени дънки Guess, чиято цена е 50 долара. Революцията да комбинира висша мода с далеч по-евтини модни творения вече е започната!
Уинтър улавя влиянието, което имат различните знаменитости и започва да ги поставя на корици. Те не са супермодели, не умеят да позират, но читателите ги обожават. Дебютът ѝ идва с Мадона, за избора на която получава много критики, които не взима под внимание. Осланяйки се на собствените си виждания, тя създава империя в модния свят.
Вижте тази публикация в Instagram.
Не е тайна, че нейният образ е вдъхновил писателката Лорън Уайзбъргър да създаде шедьовъра си „Дяволът носи Прада”. Брилянтната игра на Мерил Стрийп нанася финалния щрих на идеята, чието продължение излезе преди няколко месеца, а ние нямаме търпение то също да бъде филмирано.
Вижте тази публикация в Instagram.
Уинтър обаче далеч не е само модна господарка с твърд характер. Много млади дизайнери дължат старта си именно на нея, а някои от най-големите имена, постигнали успех, благодарение на покровителството ѝ, са Майкъл Корс, Марк Джейкъбс, Лазаро Ернандез и Джак Макклоу, които създават Proenza Schouler. Fashion Night’s Out пък е проект, който стимулира модните творци и насърчава потребителите да пазаруват от любимите си дизайнери. А те активно се включват в инициативата, влизайки в роли на продавач-консултанти и раздаващи автографи.
Вижте тази публикация в Instagram.
Анна Уинтър е явление в модата, което с тих глас и сериозно изражение диктува всичко, което се случва в необятния мултимилионен свят. Тя е главната редакторка на Vogue, която сваля стереотипите и издига в култ нестандартните, но крайно естетически идеи. За да създаде нещо ново и невиждано, за което обаче всички жадуват.
Текст: Станислава Добрева
Снимки: Instagram
Вижте още:
Карин Ройтфелд – кралицата на Vogue, която сама слезе от трона