Да бъдеш холивудска знаменитост, носи със себе си немалко предизвикателства, едно от които е поддържането на перфектен външен вид.
Мики Рурк е известен актьор и бивш боксьор, който познава отблизо това. Имал е своите върхове и падения в индустрията. Познава любовта и подкрепата на своите фенове, но също така е бил неведнъж съден и критикуван.
Филип Андре Рурк Младши, каквото е истинското име на актьора, е роден в Скънектади, Ню Йорк, на 16 септември 1952 г. Баща му Филип е аматьор културист. През 1958 г. Филип напуска семейството и майката на Мики, Анет, се мести в Маями с трите деца, където се омъжва повторно за бивш полицай.
В Маями младият Мики Рурк трябва да си изгражда механизми за справяне и начини за оцеляване. Неговият втори баща е насилник. Мики започва да се интересува от спорт, обучава се за самозащита, тренира и бокс за аматьори. Печели първия си боксов мач, когато е само на 12 години, и това го мотивира да тренира още по-усилено.
Мозъчно сътресение през 1971 г. принуждава Мики да си вземе една година почивка от бокса. Докато е в последната си година в гимназията в Маями Бийч, получава малка роля в училищна пиеса. По-късно негов приятел от университета в Маями му урежда прослушване за главната роля в пиесата Deathwatch. Когато Рурк получава ролята, взима назаем от сестра си 400 долара, за да се премести в Ню Йорк.
В Ню Йорк се записва на уроци по актьорско майсторство. Участва в много пиеси извън Бродуей и обича да играе. Тъй като боксовата му кариера изглежда приключила, той инвестира много време в уроци по актьорско майсторство. Получава епизодични роли в различни телевизионни филми в средата на 70-те. По това време има финансови затруднения, но това не го сломява.
Мики Рурк открива, че Кристофър Уокън гримира очите си за своите роли, и си купува комплект гримове, за да се гримира сам. Отива на 78 прослушвания, преди да получи първата си голяма роля.
През 1981 г. младият актьор има своя дългоочакван пробив в индустрията. Избран е за филма Body Heat. Това бележи началото на пътя му към славата. Следват многобройни главни роли.
През 80-те Мики Рурк продължава да се утвърждава като актьор. Феновете му стават все повече и повече. Неговото представяне като Хенри Чинаски, писател алкохолик, във филма Barfly му печели положителни оценки от критиците. Но ролята му в Wild Orchid през 1990 г. ще промени нещата – много хора критикуват ролята му на Джеймс Уилър във филма. През този период Мики Рурк отхвърля предложения за участие в изключително популярни заглавия като Top Gun, Beverly Hills Cop и Rain Man. Вместо това участва във филмите Harley Davidson и Marlboro Man.
В този момент актьорската му кариера започва да върви надолу. По-късно участва във филма White Sands, но повечето рецензенти са силно критични към представянето му. Започва да се работи много трудно с актьора. Различни режисьори споделят, че на снимачната площадка е бил непредсказуем, че се е държал грубо. По-късно Мики Рурк признава, че тогава е бил поел по пътя на самоунищожението.
През 1994 г. е арестуван за домашно насилие. Обвиненията са повдигнати от съпругата му – актрисата Каре Отис. Двамата се развеждат през 1998 г. Репутацията му страда сериозно и много хора му обръщат гръб.
Когато актьорската му кариера попада в задънена улица, Рурк се връща към бокса. Втората му среща с бокса е дори по-лоша от първата. Той получава множество наранявания, по-тежки от тези в тийнейджърските години. Претърпява и временна загуба на паметта. В резултат на нараняванията се подлага на реконструктивна операция на лицето и отново се оттегля от бокса през 1994 г.
View this post on Instagram
Рурк казва, че е отишъл при грешния хирург и резултатът не е бил това, на което се е надявал. Ето защо е трябвало да се подложи на още операции, за да подобри и коригира външния си вид. Имал е и затруднения с дишането. През 2009 г. в интервю актьорът и бивш боксьор признава, че има пет операции на носа. Претърпял е и една операция за възстановяване на скулата, тоест общо шест операции. Хрущял от ушите му е използван за възстановяване на носа му. Възстановяването след операцията обаче е трудно, тъй като белегът не успява да зарасне правилно. Налага се да бъде направена още една операция за отстраняване на хрущяла.
10 годиини по-късно Мики Рурк изглежда неузнаваем. Според някои специалисти по естетична хирургия виновен за това е ботоксът. „По челото на Мики Рурк няма бръчки, което е срам за лицето на един мъж“, казва д-р Елмати. „Наистина е добра идея да оставите няколко линии на лицето си, за да не загубите индивидуалността си.“ Елмати е сигурна, че актьорът прилага пълни, максимални дози ботокс, за да поддържа външния си вид, по-често, отколкото вероятно би трябвало.
Въпреки всичко Мики Рурк не се предава. Завръща се в Холивуд, първо с малки роли в няколко филма. Истинското му завръщане е през 2005 г., когато получава главната роля в Sin City. Справя се толкова добре, че получава само положителни отзиви от зрители и критици. През 2008 г. е избран за главната роля в „Кечистът“ (The Wrestler), а филмът покорява света. Мики Рурк е отново в центъра на вниманието, а отличните му актьорски умения му носят няколко награди, включително „Златен глобус“ и БАФТА.
View this post on Instagram
Рурк обича да изненадва и шокира с всяка своя поява с различен имидж – боядисва косата си в различни нюанси, носи дънки с необичаен дизайн, а промените в лицето му са сякаш вече толкова много, че нищо не е останало от сексидола. Но някак Мики Рурк се справя.
Днес актьорът живее в Лос Анджелис и продължава да работи по нови кино и телевизионни проекти. През последните години има доста роли. Само за 2022 г. излизат три филма с негово участие.
Текст: Десислава Найденова – Вичева
Снимки: Getty/Instagram