Наричат Джил Сандер The Queen of Less. Светът е влюбен в минимализма, който тя въвежда във висшата мода и прави популярен. Нейната петдесетгодишна кариера е изградена от върхове и спадове, а самата тя е извървяла дълъг и болезнен път, успявайки да създаде неповторим вкус. Вкус, който диктува световните модни правила и възпитава. Пред думата минимализъм, Сандер предпочита още по-простото и лишено от натрупвания определение чист стил. Защото според нея, минимализмът може да бъде много празен, а чистотата – осмислена и в съвършен вид.
Наследява любовта към модата от майка си и се учи да шие заради крайната бедност, на която тя и семейството й са подложени. Военното положение е поводът въображението на Джил да не спира да работи и тя да се научи да шие дрехи с подръчни материали. От малка е запалена почитателка на панталоните и твърди, че винаги ги е обожавала. Чистите силуети личат и в първите скици в University of Southern California Los Angeles, където започва и нейната кариера като илюстратор. По-късно става редактор на списание Petra (докато е едва на 21 години), а на 24 отваря първото си студио. Не се радва на особена популярност дори и след шоуто си в Париж. Години по-късно, френският моден консултант Jean-Jacques Picart си спомня, че тогава Джил и работата й са били прекалено новаторски. Че тя, като истински визионер, е изпреварила времето си.
90-те години са нейното време, когато не кой да е, а Prada изкупуват 70 процента от дела й. Така започва едно дълго начало. На края, който предстои. След серия от перипетии и няколко завръщания към компанията, която носи името й, Сандер се оттегля официално през 2013-та и започва работа за друг любим бранд – Uniqlo.
Тя е жената, която иска да забрани т.нар. клинове тип leggings и да разпространи добрия дизайн по целия свят. Твърди, че каквото и да се случва, винаги остава вярна на себе си. Би се занимавала с архитектура, ако модният дизайн не беше откраднал сърцето й. Обича да твори в компанията на шедьоврите на Бах и смята хармонията за най-важния компонент както в живота, така и във всеки тоалет. Защото това, което можем да наречем истинско майсторство, е умението да накараш всички детайли да работят и живеят в синхрон. Нещо, което важи и за живота, и за любовта. А г-жа Джил Сандер определено го умее!
Текст: Теа Денолюбова
Снимки: Jil Sander