Можете ли да си представите едно модно списание без фотосесии? Без онези красиви изображения на модели, дело на дълъг труд от страна на фризьори, гримьори, фотографи, асистенти, редактори… А замисляли ли сте се какво реално стои, отвъд една фотосесия, или зад един цял брой на любимото ви списание?
Отговор на този въпрос ни дават от италианското издание на Vogue: „150 души, 20 полета, поне 10 пътувания с влак, около 40 коли в режим на готовност, над 60 международни доставки, светлини, захранвани понякога от бензинови генератори. И още – хранителни отпадъци от кетъринг услиги, полиетилен за съхранение на дрехите, огромно количество електричество за осветление и презареждане на камери и фотоапарати…” Всичко това само за един брой!
Правейки тази статистика и в стремежа си да възприеме по-устойчиви практики, Vogue Italia се отказа от заснемането на фотосесии за своя брой през януари 2020. Този ход има за цел да подчертае въздействието върху околната среда, което фотосесиите в печатните списания оставят.
Вижте тази публикация в Instagram.
Според съобщението, публикувано на официалния им сайт, вместо снимки в специалния първи брой за десетилетието ще има илюстрации, направени от разнообразна селекция от художници. „Кориците, както и илюстрации на нашия януарски брой, са изготвени от художници, вариращи от известни майстори на четката до новоизгряващи таланти. Всичко това пък е създадено без пътуване, без превозване на цели гардероби с дрехи и замърсяване по какъвто и да е друг начин” – това коментира главният редактор на списанието Емануеле Фарнети, като добавя, че определено е било предизвикателство да се представят дрехите, чрез рисунки, а не благодарение на силата на фотографията.
Вижте тази публикация в Instagram.
Всъщност осемте илюстрации на кориците не са просто свободни творчески вдъхновения, ами представят реални модели, носещи Gucci. И макар кориците да варират по стил от колажно творчество, през японска фантазия, та до италиански ренесанс, всичките имат нещо, което ги обединява – фразата: „При създаването на този брой не бе необходимо правенето на фотосесии”
Освен намаляването на въглеродния отпечатък, Емануеле Фарнети и неговият екип са избрали да вложат спестените от фотопродукцията разходи във възстановяването на Fondazione Querini Stampalia във Венеция, която наскоро пострада от наводненията. Признаваме си – още веднъж заслужиха овации!
Вижте тази публикация в Instagram.
Естествено не липсва и критика, която идва по повод на това, че „отказът от фотосесиите е опит модната библия да бъде в крак с политиката за глобална климатична промяна, особено като се има предвид, че вероятно замяната на снимките с илюстрации е еднократна.”
В отговор на всички нападки Фарнети заявява: „Мисля, че най-честният начин да се изправим пред проблема е да започнем с признаването му. Това беше нашият начин да кажем, че знаем, че сме част от бизнес, който далеч не е устойчив”. Като допълнение става ясно, че това не е самосиндикално решение от италианска страна, а част от социалния ангажимент, който 25-те международни редактори на Vogue са започнали през декември, и който има за цел да „опази планетата за бъдещите поколения и да покаже уважение към околната среда”.
Вижте тази публикация в Instagram.
Дали има смисъл от всичко това? Според нас – да, защото всяка крачка е важна, всеки повод да се говори за даден проблем – също. А колкото до самото списание, вярваме, че Vogue ще бъде не по-малко разкошен, дори и с илюстрации. Всъщност точно заради тях и каузата!
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Текст: Ани Георгиева
Снимки: Instagram – @vogueitalia