Бързите обороти, с които производителите на дрехи създават още и още облекла, за да задоволят консуматорските нужди, влияят по пагубен начин на планетата ни. В последните години започна да се обръща все повече внимание на проблема със свръхпроизводството. В търсене на алтернативни варианти, дизайнери и активисти обединяват силите си. Днес ще ви разкажем за компаниите Stella McCartney и Cubitts, които се опитват да променят света на модата и да създават дрехи и аксесоари от остатъците от храна, които всекидневно биват изхвърляни.
View this post on Instagram
Stella McCartney X Bold Threads
Напоследък освен тенденциите в модата, като каре, плетива, пастелени цветове, teddy coats и други, забелязваме и все по-иновативните идеи за направата на дрехите, които носим. Родената в Англия, Стела Маккартни, която създаде своя бранд, носещ името й – „Stella McCartney“, през 2001 г., не крие желанието и усилията си за намиране на начини за произвеждане на материи и съответно дрехи, които не вредят на природата. Тя обяви партньорството си с компанията Bold Threads, която специализира в производството на луксозни и устойчиви материи, още през 2017 г.. Стела не скри радостта си от колаборацията и сподели: ,,Сега е времето да търсим отговори, да търсим алтернативи. Винаги ми е било трудно да използвам само коприна и това, че намерих Bold Threads, беше променящ момент за живота и кариерата ми.“ Първият проект, който се роди от труда на двете компании беше рокля в златни нюанси, създадена от коприна, която е базирана на протеини и образувана в лаборатория. След това Bold Threads показаха на света още едно откритие – „Mylo“, кожен материал, изграден от мицели – част от корените на гъбите. Стела Маккартни сътвори иконичния си модел чанта – Falabella, през 2017 г., но този път, използвайки иновативния материал. Всъщност Mylo е формиран, благодарение на оптималните условия за растеж на мицеловите клетки и тяхното самосглобяване в материя, която наподобява кожата, които професионалистите и химици на Bold Threads успяват да развият в лаборатория.
View this post on Instagram
С грижа за природата и през 2019
Пътешествието и партньорството на двете компании продължава и през 2019 г. Маккартни включи в колекцията си за пролет/лято 2019 г. тениски и жилетки, които са съставени от веган коприна от мая. И понеже сме на есенна вълна, ще ви разкрием повече и за ботушите, които са изработени от 100 % устойчиви и веган материи от Stella McCartney и британската марка Hunter. Силите се разпределят, а наградата е чиста природа и по-малко замърсяване. Обновеният модел обувки беше представен в Париж и е част от зимната колекция на Маккартни. Ботушите, по традиция са от каучук, но това, което отличава тези обувки от другите, е материалът, ,,произхождащ от сертифицирана, упрявлявана с цел устойчивост, гора в Гватемала“, заявяват създателите им. Нито една гора не е била отсечена, в процеса на производство, а социалното и икономическото благосъстояние на работниците и местното общество, са защитени. Вътрешността на ботушите е направена от материя на растителна основа, наречена „Yulex™“, вместо от неопрен. Hunter имат дългогодишен опит – още от 1856 г., в използването на каучук, който не вреди на околната среда, което само може допълнително да ни убеди в правилния избор за партньор на Стела. Цената на обувките е 350 долара.
Kолекция Stella McCartney есен/зима 2019 носи заглавието „Agents of Change“ и има за цел да разпространи силното послание на дизайнера за опазването на природата. Серия от видеа, показващи ,,5 различни начини да спасим света“, се появиха в социалните мрежи, за да поставят началото на рекламната кампания. Фабрични материали като органичен памук, рециклиран полиестер, както и специалният ECONYL® – регенериран найлон, са само част от избора на устойвичи материи за производството на дрехите, част от предложенията за сезона на Стела. Сигурни сме, че Маккартни ще продължи да ни изненадва и да се бори за една по-красива и по-чиста планета, и през следващите сезони.
View this post on Instagram
View this post on Instagram
View this post on Instagram
За очилата и природата с Cubitts
Освен дрехите, аксесоарите и тяхното изработване, също могат да застрашат и замърсят природата. Редовното проверяване на зрението е от особено значение за здравето ни, като се има в предвид дългите часове, които прекарваме пред екраните на лаптопа, телефона и телевизора. Но какво се случва, когато се налага да сменим рамките на очилата си? Знаете ли как и от какво са направени новите? Няма значение дали са слънчеви очила или очила с диоптер, повечето се създават от целулозов ацетат, както разказва основателят на английската компания за очила Cubitts, като материалът се различава от пластмасата, но не е и биоразградим. Поради тези причини създателите на Cubitts започват да търсят начини и други варианти, които да приложат в производството на очила. След години работа, те ги откриват. Колекция от 10 чифта рамки – Cubitts Redux, които са изработени от остатъци от храна и други материали като картофи, царевични люспи, гъби, кофички от мляко и дори стари дискове, бе представена тази година. Безспорно една от най-харесваните рамки е тази от картофи – създадена е в партньорство с компанията Chips Board, която специализира в производството на материали именно от остатъчни храни, които в повечето случаи са замразени. В линията има и очила, които са от овча вълна, останала в излишък. Всички тези рамки всъщност са експериментални, но от компанията обещават, че скоро това ще се промени. А вие бихте ли си купили такива очила?
View this post on Instagram
View this post on Instagram
View this post on Instagram
Текст: Жана Митева
Снимки: Instagram