През последните няколко години наблюдаваме завръщането на много от тенденциите от 80-те, 70-те, дори 60-те години на миналия век. Живеем във време, когато в тренд може да се превърне всяка дреха, носена от жена, която има няколко хиляди последователи в социалните мрежи. Намираме се в епоха, през която разполагаме с богат избор от всичко и по много, и сякаш отчаяно се нуждаем от напомняне за това какво всъщност е изящно и елегантно. Модата преминава през период на Възраждане на фона на всичко останало и ето, че днес отправяме поглед към далечното минало, за да разкрием тайната на един особен елемент от дамското облекло. Красотата някога наистина е изисквала жертви.
Вижте тази публикация в Instagram.
Чар
През изминалите векове, дамите приемали носенето на корсет за задължително, ако искали да изглеждат слаби и да бъдат хубави. Той силно пристягал тялото и видимо създавал илюзията за тънка талия, но цената на изкусната фигура била висока. В резултат на стягането, много често телата на жените се деформирали, а корсетите дори затруднявали дишането. Всъщност почитаният корсет е присъствал в живота на хората от XVI до XX век. Благодарение на компании като Prada, Dion Lee, Dior и техните креативни директори и дизайнери, той се завърна на модния подиум. Осъвременен, корсетът се появи и по улиците, носен от популярни личности, но и от всеки, който все още е завладян от чара му.
Вижте тази публикация в Instagram.
На различно мнение
Както всичко останало, формата на корсета се изменяла през годините. Дълги, покриващи ребрата или пък къси и концентрирани само върху талията, корсетите се променяли заедно с обществото. През XIX век всички дами носели корсети, независимо от класата си. Разбира се, цената и материалите, от които са били направени, също били различни. Появили се и дискусии, относно това до колко един корсет би могъл да вреди на здравето. Твърдения гласели, че корсетите помагат за стойката. Друго мнение споделяли лекари, които разказвали за случаи, при които корсетите причинявали деформация на вътрешни органи, но в последствие те били опровергани. През 20-те години са измислени и еластични материи, които веднага били приложени в изработката на корсети. Едва през 60-те години обаче, хората се оттърсили от идеята, че корсетите са за носене под роклите.
Вижте тази публикация в Instagram.
Модни игри
Дизайнерите обичали да се заиграват с корсетите и ги включвали често в колекциите си. Жан-Пол Готие е един от привържениците и експериментиращите с тях. Може би едно нещо днес не се е променило – интересът на модните творци именно към корсетите. През 2019-та ги видяхме в много колекции, като се очертава да ги забележим и през 2020-та. Този път обаче, корсетите не са под дрехите, а върху тях. Дори промениха облика си. Станаха по-къси, някак деструктурирани, но все толкова интересни. Някои предпочитат да ги оприличават по-скоро като колани, но все пак те произлизат от типа корсети, характерни за отминалите векове.
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Новите корсети
Най-лесният начин да вмъкнете в ежедневието си новите корсети е да ги сложите върху сако или блейзър. Нека са от изкуствена кожа и в контрастен цвят. Тъмните нюанси са привилегировани през зимата. В комбинация с панталони от деним, ще се издигнете едно ниво по-високо в играта на уличния стил. И както в миналото, така и днес, корсетите, роклите и полите остават верни приятели. Съчетанията на днешния вариант на корсетите с вталени рокли и поли тип молив ще разкрият и подчертаят женствеността ви.
А на вас в компанията на панталони или пола ви харесва повече корсетът?
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Текст: Жана Митева
Снимки: Instagram