Вижте тази публикация в Instagram.
Годината е 1947, когато Кристиан Диор показва колекцията си дрехи на модно ревю в Париж за пръв път и тя мигновено придобива феноменален успех. Тогава се „ражда“ и стилът „new look”, а мястото на дизайнера в модната история вече е цементирано, а бъдещето непоклатимо. Стилът „new look“ се характеризира с пристегната талия и разкрояваща се пола надолу до средата на прасеца.
Този вид ново натрупване на пластове текстил, оформило пословичния силует, може да бъде разпознато и до сега в общата концепция на разработване на колекциите от дизайнерите и днес. Сакото с име „bar jacket” е едно от изобретенията на Диор. Неговата кройка изглежда така сякаш носи посланието за лукс от времената на „бел епок“, но е натоварена с новия следвоенен смисъл на едно ново поколение облекла, които тепърва придобиват огромна популярност след онова време.
Иконичното сако на Dior подчертава талията, повдига бюста и акцентира върху дамските бедра. Дизайнерът го нарича „bar jacket”, защото създава дрехата с цел да бъде носена в часовете за коктейл в хотелите и заведенията. Какво точно обаче прави това сако толкова незабравимо и специално? Оказва се, че жените в Европа и САЩ виждат в него, и изобщо в цялата колекция на Диор, възможност да подчертаят забравената през войната женственост.
Именно Диор е дизайнерът, който връща на Париж статута на модна столица след упадъка по време на войната. Силуетът на „bar jacket” е интерпретиран в много последващи колекции на марката. Такива модели създаваше Джон Галиано, когато беше начело на творческия процес на модната къща. А по време на дебюта на Раф Симънс за Dior през 2012, той също показва модели на това известно сако – черни преработки със същия дух като от преди седем десетилетия. Към днешна дата Мария Грация Киури продължава да поддържа легендата жива, деликатно претворявайки отчетливия силует на емблематичното сако в колекциите си.
DIOR Haute Couture есен – зима 2023-2024
Текст: Fashion Inside
Снимки: Getty/Instagram