Лятото е за да се изживее пълноценно, затова предпочитаме да сме подготвени и с една крачка пред потенциалните саботьори и заплахи на чудесните ни планове.
Предлагаме ви нашия практичен наръчник за справяне с нещата, които могат да провалят всяка ваканция – най-често срещаните летни проблеми и как да ги разрешим бързо и лесно.
1.Слънчево изгаряне
Ако получите слънчево изгаряне, може да почувствате все едно кожата ви гори. Симптомите зависят от това колко тежко е изгарянето. При изгаряне от първа степен те включват зачервяване на по-светлата кожа, усещане за опъване на кожата, болка, чувствителност, подуване, белене на кожата (след няколко дни). Може също да изпитате умора, главоболие, да имате треска, гадене. Болката от слънчево изгаряне обикновено започва в рамките на няколко часа след самото изгаряне. Кожата ще стане по-червена и по-раздразнена, като болката ще достигне своя пик около 24 часа след изгарянето.
Можете да лекувате повечето слънчеви изгаряния от първа и втора степен сами у дома. Покривайте изгорената от слънцето кожа, докато зараства, особено когато сте навън. Хладните влажни кърпи могат да ви помогнат да се почувствате по-добре. Използвайте локални охлаждащи и хидратиращи гелове и кремове като крем с хидрокортизон или гел от алое вера. След като сте охладили кожата и сте стопирали увреждането, можете да ползвате мехлем (вкл. антибиотичен) или вазелин. Те ще поддържат кожата овлажнена и ще й помогнат да заздравее без белези. Пийте вода, за да избегнете дехидратация. Вземете хладна вана или душ. Опитайте вана с овесени ядки или сода за хляб, за да успокоите възпалената кожа.
За да не стигате до слънчево изгаряне, нанасяйте широкоспектърен слънцезащитен крем всеки ден, той ще предпази кожата ви от UVA и UVB лъчите. Нанасяйте отново на всеки 90 минути, когато сте на открито и по-често след плуване и изпотяване. Ограничете излагането си на слънце между 10:00 и 16:00 ч., когато ултравиолетовите лъчи са най-силни. Използвайте слънчеви очила, които филтрират UV лъчите. Носете защитно облекло като ризи с дълги ръкави от памук или лен, дълги панталони и широкополи шапки.
2.Топлинен удар
Топлинният удар възниква, когато тялото не може да се охлади. Хипоталамусът (част от мозъка, която контролира много телесни функции) определя основната телесна температура. Обикновено тя е около 37 градуса. Но ако тялото поема повече топлина, отколкото отделя, вътрешната температура се повишава. Сред признаците и симптомите са суха кожа, която не се изпотява, проблеми с движението и координацията, проблеми с баланса, обърканост или дезориентация, замаяност, прекомерно изпотяване, гореща, зачервена кожа или много бледа кожа, ниско или високо кръвно налягане, бълбукащ звук в белите дробове, гадене и повръщане, учестено дишане, бърз сърдечен ритъм, слабост.
Топлинният удар изисква незабавно медицинско лечение. Това, което вие можете да направите, е да се опитате да охладите човека, доколкото е възможно. Нанасяйте компреси с лед върху врата, слабините и подмишниците. Давайте леко подсолени течности. Не давайте никакви лекарства. Премахнете всички дрехи, които са плътни или тесни. Медицинската помощ може да включва охлаждащо одеяло, ледена баня, лекарства за предотвратяване на гърчове, допълнителен кислород.
В повечето случаи е възможно да се предотврати топлинен удар чрез избягване на тежка физическа активност в горещи и влажни условия, консумация на спортни напитки, леко подсолена вода, айрян. Постепенно оставяйте тялото си да се адаптира към високите температури в продължение на няколко седмици, ако трябва да сте в горещи условия за работа или спорт. Никога не оставяйте деца или домашни любимци в затворени, горещи пространства като автомобили. Носете леки, светли и широки дрехи навън в жегата.
3. Дехидратация
Дехидратацията е липса на достатъчно вода в тялото. Най-добрият начин да я предотвратите, е като пиете вода, преди да ожаднеете. Ако сте жадни, вече сте леко дехидратирани и това може да причини признаци на дехидратация като главоболие, умора, световъртеж и други. Дехидратацията може да допринесе за по-опасни състояния като топлинен удар.
Водата е важна за тялото, особено в топло време. Предпазва тялото ни от прегряване. Основният начин, по който тялото изхвърля топлината, е чрез потта. Докато потта се изпарява, тя охлажда тъканите. Обилното изпотяване намалява нивото на водата в тялото и тази загуба на течност засяга нормалните телесни функции.
Симптомите на дехидратация могат да включват главоболие, объркване, умора и отпадналост, замаяност, слабост, сухота в устата и/или суха кашлица, висок пулс, но ниско кръвно налягане, загуба на апетит, но може би желание за захар, зачервена кожа, подути крака, мускулни крампи, непоносимост към топлина или втрисане, запек. Дехидратацията се случва, когато не пиете достатъчно вода или когато губите вода бързо чрез изпотяване, повръщане и/или диария. Най-бързият начин за излекуване на дехидратация е пиенето на вода. Електролитните разтвори също могат да бъдат полезни.
Можете да предотвратите дехидратацията, като следите колко течности приемате. Пийте вода през целия ден. Избягвайте газирани напитки, алкохол и кофеинови напитки. Точно колко вода ви е необходима, зависи от вашето тегло, възраст, ниво на активност. Количеството вода, от което се нуждаете, също може да зависи от климата и от дрехите, които носите. Стандартното препоръчително количество е осем чаши вода на ден, но то може да варира.
Някои напитки са по-добри от други за предотвратяване на дехидратация. Водата е всичко, от което се нуждаете, ако планирате да сте активни в дейност с ниска или умерена интензивност. Ако планирате да тренирате по-дълго или ако очаквате да останете на слънце повече от няколко часа, може да се хидратирате със спортни напитки. Те набавят не само течността, но и електролитите като натрий и калий, които се губят чрез изпотяване. Твърде много или твърде малко натрий и калий в тялото може да причини проблеми. Мускулните крампи може да се дължат на недостиг на електролити.
Напитките, съдържащи алкохол или кофеин, изтеглят вода от тялото и насърчават дехидратацията. Плодовият сок и плодовите напитки може да имат твърде много въглехидрати и твърде малко натрий, поради което могат да разстроят стомаха.
4. Летен вирус
Тук имаме предвид изключително неприятната вирусна инфекция, която причинява диария и повръщане, докато сме на почивка, и в повечето случаи отзвучава за един до три дни. Понякога наричан „стомашен грип“, 24-часовият стомашен вирус е вид гастроентерит, причинен от заразна инфекция като норовирус. При вирусен гастроентерит се наблюдава възпаление в стомаха и стомашно-чревния тракт (храносмилателната система), което причинява диария. Вирусният гастроентерит също води до други симптоми като коремна болка и спазми, треска, главоболие, гадене, повръщане. Болката в стомаха обикновено се появява внезапно и удря силно. След това симптомите постепенно намаляват.
Това състояние обикновено се причинява от вирус (ротавирус, аденовирус, норовирус, астровирус). Хранителното отравяне, бактериалните инфекции и паразитите могат да причинят подобни симптоми и могат да бъдат сбъркани с 24-часов стомашен вирус.
Причиненият от бактерии гастроентерит е свързан предимно с нещо, което сте яли, и може да бъде причинен от кампилобактер, Ешерихия коли (E. coli), салмонела. Тези бактериални инфекции се предават чрез замърсени и заразени храни, включително месо, млечни продукти. Симптомите на бактериален гастроентерит могат да продължат от един до 10 дни и може да изискват антибиотици.
Паразитите също могат да причинят подобни симптоми. Паразитните инфекции се разпространяват чрез замърсена храна, вода или почва. Отнемат повече време за разрешаване от вирусния или бактериалния гастроентерит. Симптомите обикновено продължават между две и шест седмици.
Симптомите на 24-часовия стомашен вирус най-често изчезват сами. Основният фокус на лечението е да се предотврати дехидратацията поради високата температура, повръщане и диария. Останете хидратирани. Вода и богати на електролити спортни напитки са добър избор, избягвайте сладки газирани напитки и плодов сок. С банан, ориз, ябълка и препечена филийка можете да облекчите стомаха си. Не забравяйте пробиотиците.
5. Ухапвания от насекоми
За да се защитим от комарите, кърлежите и др., можем да използваме етерични масла. Комарите мразят аромата на лимонов евкалипт, чесън, лавандула, канела, мащерка, чаено дърво, мушкато. За кърлежите се снабдете с кедрово масло, лимонов евкалипт, мащерка, лимонена трева, мента, цитронела, лавандула, мушкато. Мравките и мухите не харесват мента, босилек, дафинов лист. Осите стоят далеч от аромата на мента, мащерка, невен, евкалипт, мушкато, лимонена трева, босилек, цитронела.
Ако все пак се случат ухапвания, можете лесно да спрете сърбежа, отока и болката с някои домашни средства.
Етеричното масло от мента действа охлаждащо, което противодейства на паренето, щипенето и сърбежа. Плюс това, ментата е едновременно противовъзпалителна и антимикробна, така че може да помогне за намаляване на инфекцията. Етеричното масло не трябва да се прилага директно върху кожата, а се смесва с базово масло (кокос, жожоба).
Етеричното масло от лавандула е известно със способността си да успокоява възпалителни кожни състояния – включително леки изгаряния, рани и акне. То може да намали сърбежа и възпалението до минути след нанасяне.
Алоето успокоява при слънчеви изгаряния, но малко хора знаят, че може също да облекчи болката и сърбежа от ухапвания от насекоми. Когато се прилага директно върху мястото, охлаждащото действие на гела от алое вера ще помогне за свиване на отока и намаляване на сърбежа.
Овесената каша осигурява овлажняващи и антиоксидантни свойства за кожата, което я прави едно от най-добрите домашни средства за ухапвания от насекоми. Тя може да облекчи сърбежа и да намали подуването. Просто смесете овесена каша с вода, за да направите паста, и я нанесете директно върху засегнатото място. Оставете 10-15 минути и след това го избършете нежно с влажна кърпа.
Текст: Деси Найденова
Снимки: Pexels/Freepik