Спомняте ли си часовете по математика в училище? Да, но не с особено топли чувства! – така и предположихме. Е, не се притеснявайте, днес няма да ви караме да търсите синус и косинус, съвсем няма да споменаваме повече котангенс и като цяло имаме намерение да стоим далеч от тригонометрията. За логиката обаче – не можем да ви обещаем. Логическото мислене, ще ви бъде изключително полезно, за да може да визуализирате всичко, за което ще си говорим днес. А това всичко са… линиите. Но не онези, които образуват геометрични фигури в равнината, ами тези, които оформят (или обезформят) силуетите в света на модата. Не, няма нужда да си водите записки – теорията така или иначе не е толкова много, практиката е по-важна…
Хоризонталните линии
Очите ни са така устроени, че винаги оглеждайки се, те търсят хоризонта (хоризонтална линия), който да създава усещане за баланс и стабилност. Освен за сигурност обаче, хоризонталната линия (или поредица от такива) може и да разшири и подчертае дадена област, заради което трябва да се подхожда с особена доза внимание към иначе привидно обикновените линии.
Не, нямаме предвид само хоризонталното райе. Разбираме, че то е първата асоциация, но днес имаме намерение да изместим глобално фокуса от принтовете и десените и да се фокусираме върху линиите, присъстващи навсякъде из облеклото. Като краищата на дрехите, например. Погледнете къде свършват ръкавите на ризата ви, колко са дълги крачолите или къде е долният ръб на сакото, защото точно натам се насочва и вниманието на околните. Към линиите, обрисуващи силуета на дрехите ви. И оттам насетне, по потя на логиката следва, че късите ръкави ще привличат вниманието към горната част на торса и гърдите ви, 3/4-те ще поставят фокус върху талията, а дългите до кокалчето на китката – ще акцентират на ханша. И не всичко приключва с ръкавите – ако върху ризата ви има джобове това ще увеличи визуално гърдите ви, ако предните джобове върху денима/ класическия панталон са по-изразени и големи, то това ще придаде допълнителна ширина на ханша, разположените върху сакото джобове пък ще добавят няколко сантиметра към талията ви. Коварно нещо са това джобовете. И линиите – също!
Докато от различни десени можем да стоим настрана, то от линиите не можем, защото както стана ясно – те са навсякъде. Вероятно вече се питате – „Има ли вариант, при който можем да носим хоризонтални линии, без те да ни разширяват?” Ами… да, има! Когато са много, много нагъсто разположени и достатъчно тънки се създава усещането за издължаване, а не за разширяване. Контрастът също не е за подценяване – колкото по-голям е, толкова повече очите, търсят следващата линия се движат нагоре или надолу, вместо настрани.
Вертикални линии
Очаквано е, щом говорим за хоризонталните линии, да продължим с техните първи братовчеди – вертикалните. Може да открием вертикалните линии при поредицата копчета на палтото, циповете, шевовете, ръбовете, рипсените материи, плисетата на полите и дори краищата на свободно падащия шал. Вертикалните линии са една идея, по-предпочитани и обичани, в сравнение с хоризонталните, просто защото имат свойството да издължават и стесняват. Макар, че в това също има както плюсове така и минуси – от една страна погледът се движи по-бързо нагоре и надолу по вертикална линия, вместо настрани, по хоризонтална. От друга обаче – вертикалните линии могат да бъдат силно ограничаващи и затварящи. Бъдете особено внимателни когато избирате десени като каре например – колкото и да мислите, че вертикалните линии доминират в шарката, хоризонталните винаги ще намират начин да изпъкват. И да разширяват ненужно!
Да разширяват имат свойството и вертикалните линии, особено когатоса твърде широки и разположени една до друга. Тогава, както може да предположите, очите започват да проследяват това разстояние и вместо нагоре/надолу, се движат настрани, преминавайки от линия в линия. А резултатът- той е ясен! Внимавайте с ширината и цветовете, с гъстотата – също! Като цяло щом има по-ясно изразени линии – бъдете внимателни!
От край до край… по диагонал
До момента следвахме посоките надолу, нагоре и настрани, сега е време да спуснем права по… диагонал. Или иначе казано – да заповядат в светлината на прожекторите Диагоналните линии. Тях можем да открием лесно, не се крият, разположени са обикновено при деколтето, реверите, джобовете и ръкавите и не пречат на никого. Просто създават движение от един елемент към друг и именно заради това много напомнят на стрелки (стрели), чиято водеща цел е да насочват вниманието.
Колкото до това как се използват? Съвсем не е трудно – просто трябва да следвате наклона им. Ако той е на дясно – погледът ще се насочва нагоре към лицето, и обратното – ако е наляво, то вниманието ще бъде съсредоточено далеч от лицето. Когато пък в една дреха са използвани диагонални линии и в двете посоки, то тогава просто трябва да обърнем внимание на това в каква посока сочи върхът ( V, ^, <,>). А принципът е, че погледът се отдалеча от посоката на върха или обяснено по-просто – насочва се към по-широката част на своеобразно образувалата се стрелка.
Най-лесният пример, който може да се даде, за да се онагледи това правило, е с V-образното деколте. Колкото по-широко е то, толкова повече се разширява и посоката на погледа. И обратното – колкото е по-тясно и дълбоко, толкова по издължен надолу ще бъде и погледа. Вярваме, че разбрахте! Просто следвайте посоките. Важни са!
Извити линии
За финал оставихме линиите, които създават достатъчно обем и по чиято траектория погледът се движи най-плавно и достатъчно бавно. Извитите линии! Онези, които имат свойството да омекотяват силуетите и да създават усещане за нежност, сякаш галейки окото. Извити линии можем да срещнем навсякъде, даже обикновено в повече от един вариант в един и същи тоалет. Започвайки от панделките, минавайки през подплънките, буфан ръкавите, дантелите, наборите и стигайки чак до ефирността и обема, които някои материи създават. Нищо негативно не може да си помислите когато видите захарен памук, нали? Е, с извитите линии е същото! Те придават много женственост на силуета и са изключително лесни за об(л)ичане, защото с тях почти е невъзможно да се направят грешки. Дори нещо повече – те карат погледа да си почива, тъй като не се налага да следва рязко движение или посоки, още по-малко пък заострени ръбове.
Ние най-много обичаме именно тях – извитите линии, напомнят ни на вълните на морето, може би заради това. Пък и на този свят и без това му омръзна от ъгли, пропорции и норми, има нужда от баланс и от малко хаотичност. Ще му ги дадем…
Текст: Ани Георгиева
Снимки: Pinterest