Историята, която ще ви разкажа днес изниква в ума ми всяка есен от няколко години насам и реших, че е редно да ви я разкажа…
Преди 2-3 години нещо особено ми направи впечатление, докато бях в един нощен клуб, някъде около Коледа. В средата на декември, когато аз и зиморничавата ми натура тестваме лимитите на шевовете на зимните ми якета с любезното съдействие на нездравословно количество лейъринг отдолу, една млада дама носеше къси кожени панталонки… Изненадах се, загледах я, не изглеждаше сякаш й е студено. Помислих си, че в тези малки часове вероятно нещо друго (и то в изобилно количество) я грее отвътре и ми стана една идея по-ясно.
След няколко дни обаче, докато вървях към вкъщи в ранния следобед, отново срещнах подобен „екземпляр” – жена на около 30 години, супер свеж стайлинг, слизаща от колата си (значи и трезва, надявам се), носеща къси панталонки с пуловер, палто и високи ботуши – през декември. Мъжката ми логическа мисъл, тогава не особено отворена към необятните хоризонти на модата, не съумя да разбере тези решения. Останаха в съзнанието ми и почнах да ги търся с поглед, където и да отида. Оказа се, че онова твърдение, че „човек открива и вижда само неща, които търси” крие доза истина в себе си. Не можете да си представите колко много жени носят късите си панталонки целогодишно. Или поне аз не можех. Е, сега не само го забелязвам, а и ми допада…
Търсейки си вдъхновение за тазседмичния ми материал, реших да се насоча към този моден феномен и да разшифровам значението му. Ако не за всеобщо ползване, то поне в името на това да спя спокойно нощем, хаха.
Очевидният и общовалиден отговор на въпроса: „Защо хората носят къси панталонки през студените сезони?” е „Защото искат!”. Абсолютно безспорно. Тук нямам какво да кажа освен крилатата българска фраза „Всеки сам си ПРЕЦЕНЯ.”
Това, разбира се, не е достатъчен аргумент и се опитвам да се гмурна надълбоко в проблема…
Първото, което откривам е някаква статия, обясняваща как това е практика, която се срещала по-често при мъжете, които искат да се доказват като мъжкари, и които не се страхуват от студа. Каляване, доказване, показност. Ок, ако си на пет – съгласявам се. Съмнявам се обаче, готината дама, която срещнах на улицата преди години да се е събудила в онзи студен декемврийски ден с мисълта „Майната й на хипертонията, обувам късите гащи”…
Очевидно интернет няма да даде отговор. Започвам да разсъждавам сам.
В тренда (или не съвсем)
Започвам с бърз преглед на настоящите трендове и не след дълго достигам до извода, че трябва да сме благодарни, че въобще има някакви панталони в уравнението.
От Кайли Дженър до Бела Хадид – панталоните просто не са приоритет. Може би това е естествената реакция на оувърсайз вълната с огромните дънки, където цялата визия беше с идеята „да се загубиш” в един голям панталон…
Сексапил за работещи момичета
Оттам мисълта ми ме отвежда към лятото, когато ти се иска цял ден да се скиташ по бански, но и към есента и зимата, когато носталгията по това безгрижие е най-силна. Вече сме ви разказвали за смесването на лято и есен в гардероба, ала може би нещата не спират дотам. Ако искаш да покажеш невероятните си крака, за които или си работил с месеци във фитнеса, или просто притежаваш от гените си, то няма по-удобен начин да го направиш от късите панталонки. Мини полите и роклите не се вписват в забързаното ежедневие на работещите момичета. Тук късите панталонки печелят още една точка за практичност. Прилепват по извивките, секси са, но и разкриват точно толкова, колкото им позволиш. Могат да варират в дължините си – съвсем къси, ¾ или ⅞, изборите за стайлинг са безкрайни.
Къси панталонки ≠ студ
Заговаряйки за стайлинг, важно е да спомена, че той е ключа към добре издържаната визия.
Съчетаването с блейзър, пуловер, високи ботуши или дори спортно hoodie изглежда чудесно. От друга страна, фактът, че моделите се произвеждат за топлите сезони позволява по-богата палитра от цветове, принтове и материи, характерни за лятото и пролетта. Съчетайте с интересен чорапогащник и аутфитът вече е напълно завършен.
Колелото се върти
Като за финал, няма как да пропуснем и така любимия на модната индустрия цикличен аспект. Ако погледнем назад към 20-те години на миналия век или иначе казано „Ревящите 20”, заключени във фантазиите ни от романи като „Великият Гетсби”, можем да забележим едно съвсем характерно скъсяване.
Прическите стават по-къси, роклите стават по-къси, моралът става много, много по-къс. Следвоенната реалност отключва у хората чувство са либералност, хедонизъм и нестихващ копнеж за забавление. За съжаление времената, в които ние живеем нямат заветното „след-” пред „военни”, ала пък последствията от пандемията напомнят на тези от война и ярко играят своята роля в изграждането на социалното отражение в модната индустрия.
Нашите 20 също ще останат в историята, но самите ние ще определим как. Затова ви съветваме да не се страхувате от това да се заявявате – във всяко едно отношение. Ние ще бъдем тук с малко съвети, малко размисли, малко критика, но и много любов към всичко, от което разбираме най-добре… За едни къси, но изпълнени със стил, вкус (и топлина) 20!
Текст: Наско Фотев
Снимки: Getty Images