Химера (16 септември – 22 октомври)
Най-неуловимият знак. Според класификацията на Псевдо-Дионисий, херувимите, заедно със серафимите и троновете, съставляват първата триада от деветте ангелски чина. Дионисий казва: „Името херувими означава тяхната сила да познават и съзерцават Бога, способността да приемат най-висшата светлина и да съзерцават Божествената красота при нейното първо проявление, мъдрото изкуство да преподават и да предават на другите дарената мъдрост.“
ХИМЕРА. В гръцката митология, чудовище, родено от Ехидна и Тифон. Тя има три глави – лъвска, козя и змийска; От устата на химерата изригват пламъци. Аполодор го описва по следния начин: “Не само един човек, но дори цяла армия не можеше да победи чудовището. Предната част на тялото на Химера беше на лъв, опашката беше на дракон, а трите му глави, този в средата на тялото беше глава на коза и бълваше пламък. Химерата опустоши земята и унищожи добитъка.” Героят Белерофонт победи Химера, като преди това покори крилатия кон Пегас. Очевидно Химера е олицетворение на огнедишащ вулкан. В преносен смисъл химера е фантазия, неосъществено желание или действие. В скулптурата химерите са изображения на фантастични чудовища (например химерите на катедралата Нотр Дам), но се смята, че каменните химери могат да оживеят, за да ужасят хората. Хората от тази зодия са лицемерни и винаги слагат маска според ситуацията.
Сфинкс (23 октомври – 30 ноември)
Сфинксът или Сфинга в древногръцката митология е крилато чудовище с лице и гърди на жена и тяло на лъв. Тя е рожба на стоглавия дракон Тифон и Ехидна. Името на Сфинкса се свързва с глагола “сфинго” – “стискам, задушавам”. Сфинксът, изпратен от Херо в Тива като наказание, седеше на планина близо до Тива (или на градския площад) и задаваше гатанка на всеки, който минаваше покрай него („Кое живо същество ходи на четири крака сутрин, на два следобед , и в три вечерта?“). Сфинксът убива този, който не може да даде решение и по този начин убива много знатни тиванци, включително сина на цар Креон. Кралят, обзет от мъка, обявява, че ще даде царството и ръката на сестра си Йокаста на този, който ще избави Тива от Сфинкса. Гатанката е решена от Едип – „Човекът в детството, зрелостта и старостта”, Сфинксът в отчаяние се хвърля в бездната и пада до смъртта си, а Едип става тиванският цар. В Египет каменни изображения на сфинксове (без крила) често са пазели храмове и други свети места. Статуите на сфинкс са често срещани. Най-известната статуя е Великият сфинкс. Според определението на Тит Флавий, римски учен и писател, египетският сфинкс е символ на сила и интелигентност: тялото на лъва означава сила, човешкото лице – интелигентност. Сфинксът се нуждае, както от сила, така и от интелект, за да пази пирамиди и храмове, пълни със съкровища. Човекът Сфинкс също не е склонен да спестява пари; основната му характеристика е силният ангажимент към материалното богатство. В преследването на печалба сфинксовете се подпомагат от студен ум, хитрост и благоразумие.
Минотавър (1 декември – 7 януари)
Минотавърът е чудовище в гръцката митология с тяло на човек и глава на бик, живял на остров Крит, роден от Пасифая, дъщеря на бог Хелиос, от бик, изпратен от бог Посейдон (или от самият Посейдон). Минотавърът бил в подземен лабиринт, където седем млади мъже и жени били принасяни в жертва всяка година и Минотавърът ги поглъщал. Това било плащането на атиняните за убийството на сина на критския цар Минос. Принц Тезей също влязъл в следващите седем по собствено желание. Когато пристигнал в Крит, Ариадна, дъщерята на Минос, се влюбила в него и казала, че ще помогне на Тезей, ако той се съгласи да я вземе за жена и да я заведе в Атина. Тезей се съгласил, потвърждавайки съгласието си с клетва, а след това тя помолила Дедал да покаже как да излезе от лабиринта. По съвет на Дедал тя дала нишка на Тезей, когато влиза в лабиринта. Тезей я завързал за вратата и започнал да я дърпа със себе си, навлизайки по-дълбоко. Откривайки Минотавъра в най-затънтената част на лабиринта, Тезей го нападнал с юмруци и го убил; като се хвана за конеца, той излязъл навън. Човек с глава на бик – М„инотавър – е роб на животинската си същност. За разлика от независимия Кентавър, той е роден да бъде последовател, част от стадото, а не лидер. За минотавъра е трудно да взема решения сам, така че той предпочита да действа по подкана на някой друг, да се подчинява на волята на някой друг, ако това не противоречи на животинските му инстинкти. Убиването на Минотавъра в себе си е основната цел на този знак.
С любезното съдействие на Хороскопи Астро ЕМ horoskop-astrom.com
Източник: astrolog.zp.ua