Елегантност и протест: модата на Хайдер Акерман

x

Модата е като учебник за branding. Името е всичко. Или поне беше. 

Ако преди години творческите директори на модните къщи обуславяха цели ери, то сега преминаването им през водещите позиции далеч не е толкова бляскаво. Трудно е да се изненадаме от новината, че някой напуска, друг идва на власт, след година – повторение. And another one gone, another one gone, another one bites the dust. 


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Fantastic Man (@manfantastic)


В цялата игра на музикални столове обаче има дизайнери, чиито имена се отличават. Хайдер Акерман е един от тях. С дебютната си колекция за Tom Ford (есен-зима 2025) дизайнерът направи сериозна заявка за онова, което предстои. Завидният му опит, придобит от навършените преди дни 54 години, се отразява върху майсторството, но не и върху естетиката му. Тя остава все така секси, предизвикателна и омайваща почитателите. Неслучайно самият той сподели в бекстейджа на последното си шоу: Надявам се, че съм ви прелъстил!


 

View this post on Instagram

 

A post shared by TOM FORD (@tomford)


Ето и кратка биографична справка от досието му в BoF:

Роден в Колумбия, Акерман се записва в престижната Кралска академия за изящни изкуства в Антверпен през 1994 г., преследвайки степен по моден дизайн. Известен перфекционист, Акерман, е изгонен през 1997 г. за това, че не е изпълнил нито една от своите задачи, недостатък, който той приписва на желанието си да произвежда колекции, които отговарят на неговите стандарти.

През 1998 г. Акерман започва петмесечен стаж в John Galliano, изграждайки портфолиото си през следващите няколко години с дизайнери като Bernhard Willhelm, Patrick Van Ommeslaeghe и Mayerline. След лансирането на своя лейбъл през 2002 г., Акерман проектира колекция за първокласния специалист по кожа Ruffo Research и през 2005 г. се премества в Париж, където създава своето студио.



През 2005 г. Акерман подписва с белгийската група BVBA 32, печелейки финансова подкрепа за своя лейбъл. Групата разделя бизнеса на Акерман на отделно дружество през 2013 г. като признание за нарастващата известност на лейбъла. 

Карл Лагерфелд казва, че смята Акерман за достоен наследник на мантията в Chanel.

По време на кариерата си, базираният в Париж дизайнер е канен да ръководи няколко известни дизайнерски къщи, включително Dior и Martin Margiela. През 2011 г. той е избран и за гост-дизайнер на влиятелната витрина Pitti Immagine във Флоренция. Именно там Акерман представя първата си колекция мъжки облекла, която получава одобрението на критиката, а втората колекция е представена на Седмицата на модата в Париж през юли 2013 г.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by HAIDER ACKERMANN (@h.a)


През септември 2016 г. той се присъединява към Berluti като креативен директор, но напуска лейбъла три сезона по-късно. Последните му роли включват колаборации с Jean Paul Gaultier, за когото той проектира колекцията на френския бранд пролет-лято 2023 г. и Canada Goose, където е назначен за първи творчески директор. Преди това Акерман оглавява собствен бранд, който затваря врати по време на пандемията.

Да видиш модата през очите на Хайде Акерман е привилегия. Но дори и да нямате възможността да сте на първи ред при представянето на следващата колекция на Tom Ford, ние сме подбрали няколко цитата и изображения, с които да направим своя опит да колажираме творчеството и личността на модния титан. 


 

View this post on Instagram

 

A post shared by TOM FORD (@tomford)


Не съм тук, за да задоволя, когото и да е било. Тук съм, за да бъда себе си. 

 

Никога не съм се интересувал от перфектното. Перфектното е скучно. 

 

Трябва да имаш съмнения, в противен случай си арогантен. 

 

Тялото е най-красивото нещо, което можеш да облечеш. 

 

Елегантността е най-големият протест, който можеш да направиш. 



Харесва ми да обличам жената, която ходи решително, която има собствено темпо, която не гледа назад. 

 

Работата ми се основава на напрежението – между мъжественото и женственото, чупливото и устойчивото, тъмнината и светлината. 

 

Модата трябва да е поезия, не просто продукт. 

 

Обсебен съм от хора, които са живели – имат белези по лицето си, истории за разказване. 

 

Когато създаваш дрехи, изразяваш собствените си противоречия, собствената си чупливост, собствените си трудности. 


Текст: Наско Фотев

Снимки: Getty/Instagram

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Какво ново

White Embroidery Poplin Dress от Merlenne

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Gabardine Cowboy Trousers with Embroidery от Merlenne

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Късо памучно яке от ARMANI EXCHANGE

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата
Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Отправяме се към уикенда.

Ако сте пропуснали
Най-четени