Дефилетата не са единственото място, на което човек може да застане лице в лице с модата. Експозициите, които са подчинени на осмото изкуство далеч не отстъпват по пищност и колорит. И докато чакаме Мартин Марджела да кураторства собствената си ретроспективна изложба в Palais Galliera през 2018 година, събрахме седемте водещи събития на настоящата година.
Balenciaga – „Balenciaga: Shaping Fashion“
27 май – 18 февруари, V&A Museum (Лондон)
Както показва и самото заглавие експозицията разказва за умението на Кристобал Баленсиага да работи с форми и обеми – основните елементи, с които създава разпознаваемия си дизайн. Ретроспективната изложба е първата във Великобритания и е посветена на стогодишнината от откриването на бутика в родния град на дизайнера – Сан Себастиан в Испания и 80 годишнината от създаването на известния парижки салон на марката. В рамките на експозицията ще бъдат представени 100 костюма и 20 шапки, непоказвани по-рано ранни скици и фотографии, както и фабрични материали.
„Даяна – модна история“
24 януари, дворецът Кенсингтън (Лондон)
Две десетилетия след смъртта на Даяна в двореца ще представят експозиция с нейни тоалети – от ранните й публични изяви до ефектните иконични прояви. В изложбата могат да се видят и емблематичната синя рокля, с която принцесата танцува с Джон Траволта на приема в Белия дом, и бледо розовата блуза, с която Даяна позира за портрета по случай годежа си с принц Чарлз. На приятелствата на английската принцеса с модни куратори също е отделено специално място. В изложбата присъстват техни скици, подготвени за нея.
„Робер Доано: години във Vogue“
8 март – 28 май, пространство Ришо, Версай (Париж)
Името му не просто се асоциира, а буквално въплъщава в себе си стрийт фотографията, както и работите на друг голям парижки хроникьор – Анри Картие-Бресон. Този път обаче няма да бъдат показвани целуващи се двойки в близкия Отел дьо вил, а снимки, правени за Vogue. В списанието той работи от 1949 до 1952 година, а снимките му са запечатали прекрасни образи от следвоенния период.
Photograph: Michael Thompson
„Диор: 70 години висша мода“
27 август – 7 ноември, Национална галерия Виктория (Мелбърн)
През тази година модна къща Диор отбелязва 70 години висша мода. През 1947 година Криастиан Диор предстява своя култов New Look. По случай юбилея френската марка съвместно с австралийската национална галерия организира експозиция, посветена на моделите висша мода, създадени от различните творчески директори – от самия Диор и Ив Сен Лоран до Джон Галиано, Раф Симънс и Мария Грация Кюри.
„Питър Линдберг: друг поглед върху модната фотография“
До 12 февруари 2017, Кунстхол, (Ротердам)
Един от най-големите съвременни модни фотографи. Творчеството му достига своя пик през 90-те и епохата на супермоделите. Той продължава да работи и днес, редовно прави фотосесии за списания и рекламни кампании. Естетиката му е проста и прекрасна – в нея няма нито провокация, нито открита сексуалност, а пред цветната фотография Питър Линдберг предпочита черно-белите кадри. Именно той е автор на емблематичния общ кадър на Линда, Кристи, Наоми, Татяна и Синди. В експозицията са представени повече от 200 работи на Линдберг, като сред тях има и непоказвани досега фотоси.
„Юбер Живанши: на Одри с любов“
До 27 март, Общински музей (Хага)
Ако на Кристиан Диор и Кристобал Баленсиага през тази година се отдава почит като дизайнери, то за техния съвременик Живанши си припомняме заедно с името на Одри Хепбърн. Актрисата често се появява на екрана и в живота именно в негови облекла, а приятелството и сътрудничеството им продължава почти 40 години. Най-известните филми на Хепбърн – „Клоунско лице“ и „Закуска в Тифани“ – киноманите помнят благодарение на елегантните рокли на Живанши. Изложбата обхваща всички периоди от творчеството на дизайнера – от откриването на модната къща през 1952 година до оттеглянето му през 1995 година.
Рей Кавакубо – „Comme des Garçons: изкуство между тях“
4 май – 4 септември, Метрополитън (Ню Йорк)
Темата на миналогодишната изложба на Института по костюмите Manus x Machina беше модата в епохата на технологиите и сблъсъка с ръчния труд в производството на облекла. През тази година тук честват Рей Кавакубо и работата й за Comme des Garçons. Експозицията включва 120 елемента, създадени от дизайнера, като се започне от първото шоу в Париж през 1981 година и стигне до най-новите й колекции.
Текст: Ивайла Влахова
Снимки: Press