Разбираме, че празниците официално са тук, когато настъпи 6 декември. Денят на Свети Никола е знак, че времето на чудесата настъпва.
Православната църква го почита като покровител на мореплавателите, пътешествениците, търговците и банкерите. Според една легенда, по време на силна морска буря, светецът спасил с молитви моряците на кораба, с който пътувал към Божи гроб.
В народните традиции Свети Никола е патрон на моряците и рибарите, както и като покровител на океаните, моретата, реките и езерата. Смята се, че когато е ядосан, той причинява бурите и ураганите. Затова на Никулден моряците остават на сушата. Денят е официален празник и на Бургас.
Смята се, че именно Свети Никола носи първия сняг, който пада от дългата му бяла брада, а най-често бялата снежна зима пристига именно след 6 декември. Освен това предания разказват, че е първообраза на Дядо Коледа, който радва децата с подаръци.
Неслучайно на празничната трапеза трябва да присъства шаран (или друга риба с големи люспи). Според легендите, именно с такава риба Свети Никола спасява пробита лодка от потъване като запушва дупката с нея.
Най-големите люспи от шарана трябва да се сложат в портфейла, за да носи пари през цялата година. Костите пък се закопават в земята или пускат в течащи води, за да се умножи семейството и да има благополучие.
Николай, Никол, Никола, Нейчо, Николина, Николета, Кольо, Нина, Ния, Ница с добро да се споменават. Имениците да имат добра година. Ние, които ги обичаме също. И по скромни наши изчисления от днес до Трифоновден все ще празнуваме. Това си е кажи-речи половината зима. А какво по-хубаво занимание за студените снежни дни и вечери?!?
Текст: Ивайла Влахова
Снимки: Press