Знаем много за хората, писали и продължаващи да пишат историята на модата – за брандовете, за техните създатели, за настоящите им креативни директори, за моделите. Следим новите колекции, радваме се на властващите тенденции и не пропускаме да се информираме за актуалните цветове. Сега, днес, в XXI век. А знаете ли какво са харесвали хората през Средновековието? Кой цвят римляните не са можели да носят свободно? Или пък защо саката имат копчета на ръкавите си? За тези и още шест други подобни модни факта, ви разказваме в следващите редове.
Бяло като булка
Днес булчинската рокля е символ на чистото и ново начало и по традиция е в бяло. През Средновековието обаче, е съществувало вярването, че обличайки бяла рокля, предизвикваш много тъга и плач около себе си, в бъдеще. Първата жена, решила да прекрачи тези безумни неписани правила е кралица Виктория. На своята сватба тя носи пищна бяла рокля, доказвайки, че рано или късно идва време за промяна…
Смокинг
Другата най-разпространена сватбена дреха – смокингът, също не винаги е имал така вълнуващо предназначение, каквото сме му отредили днес. Названието на вечерното черно сако идва от английският глагол „smoking” (пуша/пушене). Това не трябва да ви изненадва, тъй като в миналото дамите са се срещали значително по-рядко в аристократичното общество, а мъжете на свой ред, ходели да пушат заедно с тях в специална стая. За да защитят дрехите си от пропиването с неприятен цигарен дим, те обличали именно смокинг – тогава специално сако със сатенени ревери.
Забраненият цвят
Днес имаме възможност да избираме измежду стотици цветове и техните безбройни нюанси. Древните римляни обаче, далеч не са имали нашия късмет. За тях най-почитаният и ценен цвят бил лилавият. Нещата стигали до там, че бил създаден конкретен закон, регламентиращ лилавото да се носи само и единствено от императора и неговото семейство.
Плат на длан
Пак с цветове е свързан и следващият интересен факт – първият плат в света, който започнал да се търгува масово бил с… червен цвят. Не си представяйте обаче метри от алената материя. Съвсем не. На ширина и дължина парчетата били големи колкото една човешка ръка, а индианците (които ги купували) ги използвали за да ги завръзват около главите си.
Поли
Полата – онази така обичана от жените дреха, всъщност е и втората най-стара дреха в историята на дамските облекла. В началото след „появата” им, поли са носели както жените, така и мъжете. Окончателното присъствие в дамския гардероб пък заемат през ХVI век.
Обувките с ток
Още едно дамско притежание днес – обувките с високи токове, в миналото е било носено и от мъжете. Господата са използвали високи обувки по време на езда, защото по този начин са си осигурявали повече стабилност и опора, яздейки конете.
P.S. Ботушите за езда (без значение от пола, за който са предназначени) и до днес имат малък ток. А по отношение на това – „Как мъжете се справят с високите обувки?”, базирайки се на времето, докато яздят и се грижат за конете – повече от добре.
Копчета с мисия
Задавали ли сте си някога въпроса „Защо има копчета по краищата на ръкавите на саката, след като те в повечето случаи са декоративни?”. Според няколко източника на информация, не друг, ами самият Наполеон Бонапарт е въвел тази иновация, заповядвайки да бъдат зашити копчета на ръкавите на войнишките униформи. Причината – била вредният навик на войниците да забърсват течащите си носове с ръкавите на горните си дрехи. Е, сега със сигурност на никой не му минава и през ум да го направи, особено пък щом е облечен със сако.
Въпрос на необходимости
Сутиените се появили през 1914 г. година… не, не, всъщност са се появили много по-рано, но са патентовани едва тогава. Мери Фелпс – млада дама от хайлайфа на Ню Йорк отказала да носи повече неудобен корсет и започнала да търси с какво да го замести, особено под тънките си дрехи. Като плод на нейната необходимост се „ражда” новият вид дамско бельо, състоящо се тогава от две копринени кърпички, свързани с няколко различни по големина и дължина ленти.
Просто креативност
По времето на Втората световна война, когато почти всичко било дефицит, Тяхно Величество Чорапите започват да набират популярност и да стават все по-модерни. Хората, които нямали възможност да си позволят чорапи, ами ходели боси в обувките си, обаче намерили решение. Те очертавали по краката линии с молив, които имитирали шевове. Въпрос на креативност… в огромни дози!
Връщайки се към историята, докато събирахме тези факти, се замислихме над въпроса – „Какво ще оставим на следващите поколения?“. Кое е различното, смелото, новаторското и дръзкото, което правим и което ще удържи в ритъма и хода на времето, за да беде свързвано с десетилетията, в които днес живеем. Ще се радваме да ни споделите и вашето мнение…
Текст: Ани Георгиева
Снимки: Unsplash