В нашето време сякаш е твърде модерно да сме като всички останали. Ще ви дадем пример – трябва да ходим често на пътешествия, да имаме последните трендове в гардероба си, да печелим определена сума пари, да сме задомени до една конкретна възраст… Схванахте идеята. Та, в опит да наваксате, най-вероятно пропускате по уикенд-два забавление или се охарчвате много за последното, за нови дрехи, за повече пътувания. В който и да е от двата варианта все ще намерите нещо, което да сте пропуснали. После обаче си давате сметка, че имате друга цел, далеч по-ценна за вас, и си благодарите за волевата постъпка. Осъзнавате нещата, които вече притежавате, които сте постигнали и които започвате сега, благодарите на Вселената и оставате благодарни за живота си.
Това обаче е много далеч от реалността на социалните мрежи. Скоро последните въведоха по-модерен термин на описаните по-горе размисли и страсти, т.нар. FOMO (Fear of Missing Out) или страхът да пропуснете нещо. Тази фобия стана толкова модерна, че даже вече е измислено и лечение за нея. Представете си – не сте отишли на бар с колеги в петък вечер, а вместо това сте решили да поработите допълнително или да прекарате време с близките си хора. В същото време обаче не преставате да си мислите колко ли се забавляват колегите, а вие пропускате всичко. С други думи – всички се забавляват, само вие не. За нас последният такъв период беше гимназията. Но сериозно – откъде знаете, че сте изтървали голям купон?! Може колегите ви да обсъждат житейските си драми в бара, да се оплакват от шефа и от ипотеката. И това ли не искате да пропускате?
Истината е, че след цялото проучване, което направихме по темата, се оказа, че FOMO е създаден от социалните медии и е най-широко разпространен след по-младите хора. Защо ли? Изглежда, че трябва да са в крак с модата. В преносен смисъл, разбира се. FOMO определено е мода, тенденция, тренд, наречете го както искате – но тази фобия е само това: онлайн реалност, в която младите търсят популярност и приобщаване към себеподобни. Вярвате или не, страхът от пропускане да преживеете нещо определено е и легитимен психологически термин. Провеждани са доста изследвания, за да се установи как се появява FOMO и как може да се излекува. Ако изобщо наистина имате такава фобия.
Може би се чудите как да разберете дали страдате от FOMO? Обърнете внимание на следното: тревожите ли се, че на друго място се случва нещо вълнуващо или интересно, докато вие се занимавате с живота си и, както се казва, си „гледате работата“? Социалните медии често могат да причинят или продължат това безпокойство, когато виждате публикации и снимки за прекрасното време, което приятелите ви прекарват без вас. А това случва ли ви се? Да? Е, понякога се случва и на нас. И тъй като сме експерти в грижата за себе си, ще ви кажем нашата рецепта за лечение: когато почувствате, че сте изпуснали момента или ви предстои да го направите, помислете защо. Може би имате поставена цел, която искате да изпълните, а тя изисква да инвестирате времето и вниманието си. Може би имате нужда да се погрижите за себе си и за семейството си. Във всеки случай помислете за нещо позитивно, което ще можете да направите, ако пропуснете дадено събитие. Ще се почувствате благодарни за възможността, която ви е предоставена, вместо да се обвинявате. Или пък може би сте болни и не се чувствате добре – съответно не можете да отидете на онова фирмено парти. В никакъв случай не отдавайте повече важност на нещо друго, различно от здравето ви! Погрижете се за себе си.
С последния призив ви напомняме, че FOMO може да съществува само в мислите ви, но не и в реалността. Не се доверявайте на всичко, което си мислите, и проверявайте по два пъти дали сте сигурни, че потенциално пропускате нещо. Най-вече ви съветваме да не вървите в тази посока, разбира се, а ако се случи, е най-добре да останете далеч от социалните мрежи!
Убедете се, че сте истински свързани с хората около вас, и ценете най-вече собственото си време, а не това на другите.
Текст: Мила Стоянова
Снимки: Pinterest