Концептуалната мода като израз на собствени идеи – визуални коментари на темите, които ни вълнуват. Стимулиращи интелекта модни скулптури, дрехи, изработени от плат, но доближаващи се до средствата и смисъла на архитектурата. Стабилни форми, но с вграден в тях потенциал за движение. Носещи се недвижимости.
Материя-послание.
Форма-експеримент.
Във фокус е концептуалната мода:
Мода с позиция, социално съдържание и смисъл.
На 11 ноември, в галерия Структура се състоя представянето на книгата „ИДЕИ ЗА НОСЕНЕ концептуален български моден дизайн“на любимите ни творци от модната платформа „Иван Асен 22“.
Книгата проследява процеса на търсене на собствена идентичност в българския моден дизайн чрез трите концептуални изложбени проекта на ИВАН АСЕН 22: „XXSОФИЯ”, „1,5 км…” и „STATIONS“.
Дрехата е разгледана като своеобразна връзка на индивидуалната личност с обкръжаващата я среда („XXSОФИЯ”), визуален коментар на понятието „разстояние”, неговата продължителност, протяжност или мимолетност („1,5 км…”) или интерпретация на глобалната тенденция мултилокализъм чрез проучване на нашата създадена чрез опит и преживявания на различни точки по света идентичност („STATIONS“).
От 2015 г., „ИВАН АСЕН 22” работи със селектиран кръг дизайнери по артистични концептуални проекти, доближаващи съвременния моден дизайн до контекста на съвременните изкуства. Моделите-скулптури са разработени по кураторска концепция и тема, засягаща вaжни обществени течения и са представени в музейни пространства под формата на тематични пространствени инсталации, допълнени от моден филм. В тези мaщaбни интердисциплинарни проекти са въвлечени и съвременни артисти от областта на операторското майсторство, фотографията, пространствения дизайн, актьори, режисьори, музиканти.
„ИВАН АСЕН 22” – концептуална дизайнерска платформа и Фондация за представяне и подкрепа на съвременни дизайнери, създaдена от модния дизaйнер Нели Митевa, се обособи в София, България, като своеобразна, единствена по рода си съaвторскa инициатива за създаване, развиване и представяне на дизайнерски концепти. Работещи заедно, дизайнерите от новото, професионално образовано поколение образуват мрежа, обособяват разпознаваема среда, видима и любопитна за заинтересованата публика. „ИВАН АСЕН 22“ цели да бъде връзката между образованието и професионалната реализация на дизайнерите и да помага в преодоляването на трудностите, с които дизайнерите се сблъскват в ограничения за индивидуални дизайнерски работи пазар, липсата на финансиране, недостатъчните познания в областта на мениджмънта и модния маркетинг, и т.н.
Съставител на книгата е Нели Митева, създател, артистичен директор на „Иван Асен 22“– концептуална дизайнерска платформа и куратор на концептуалните модни проекти. Нели завършва моден дизайн в Германия. Изявява се като дизайнер на собствени и съвместни колекции, автор на костюми за пърформанси, театрални и танцови представления. Също така преподава и пише за мода. Последното й значимо отличие е наградата “INSPIRATIONAL-VISIONARY AWARD” за постиженията й в развитието на югоизточноевропейската дизайнерска сцена от Центъра за творческа икономика на Югоизточна Европа в Любляна, Словения.
Оформлението на книгата е на Албена Лимони, завършила илюстрация в Националната Художествена Аказемия в София, след което специализира в Гент, Белгия. Албена е един от най-активните илюстратори и дизайнери и дизайн на печатни материали у нас, с интерес и в областта на типографията. Създател е на корици за книгите на редица издателства, а през 2019 илюстрациите й за книгата „Митически песни. Българско народно творчество“ на издателство „Ерове“ участват в Биеналето на илюстрацията в Братислава. През 2019, съвместно с графичния дизайнер и калиграф Костадин Кокаланов, създава собствено дизайн студио „Франк“, работещо в сферата книжното изкуство, илюстрацията и създаването на графична идентичност.
Издател на българската и английската версия на „ИДЕИ ЗА НОСЕНЕ“ е ИК „ЖАНЕТ-45“. Книгата ще се разпространява чрез мрежата от книжарници на издателството, неговата онлайн платформа, както и чрез шоурума на ИВАН АСЕН 22 и други подбрани специализирани места в страната и чужбина.
Създаването на книгата е осъществено със съдействието на Gaudenz B.Ruf Award, а отпечатването се реализира с финансовата подкрепа на Национален Фонд „Култура“ по програмата „Едногодишна подкрепа на частни професионални организации в областта на изкуствата“.
Текст и снимки: ПР