View this post on Instagram
„Радост от разговора, радост от храненето, радост от всичко, което човек може да направи… И joie de vivre може да се разглежда като радост от всичко, всеобхватна радост, философия на живота.“
Умеят го французите.
Взимаме назаем от тях няколко базови правила, които можем спокойно и лесно да въведем в ежедневието си, за да се научим да усещаме същите лекота и радост.
View this post on Instagram
Удоволствието
Французите не приписват негативни конотации на неща, които ги карат да се чувстват добре и доволни.
Във Франция няма такова нещо като „виновно“ удоволствие. В английския има израз „guilty pleasure“, чийто буквален превод във френския е „plaisir coupable“. Но тази фраза се използва рядко, ако изобщо се използва, и определено не с негативен оттенък. Французите използват термина „péché mignon“ (буквално „сладък грях“, но със значение „малък грях“). Те не изпитват вина, когато „прегрешават“ с нещо любимо, което им носи радост и удоволствие. Да вземем пример от тях.
Вечерята
Никога не идвайте навреме! Ще заварите вашия домакин или домакиня да се суетят наоколо в опитите си да довършат всичко или да си вземат бърз душ и да се преоблекат. Подарете им „un quart d’heure de politesse“, което означава „учтиво пристигане с 15 минути закъснение“.
През 2010 г. ЮНЕСКО призна френската гастрономическа храна за „нематериално културно наследство на човечеството“. Според ЮНЕСКО става въпрос за не просто ястие, а за всичко, което влиза в ястието – от закупуването на продукти с най-високо качество от местни производители, през избора на вино, което се съчетава с три- или четиристепенното меню, до аранжирането на красивата маса. Цялостно сетивно изживяване. Звучи времеемко, но ако го правите веднъж седмично или месечно и го превърнете в приятелска традиция например, обещаваме ви, че ще достави радост както на гостите, така и на домакина.
Цветя и декорация
Попитайте всеки във Франция кой е най-добрият подарък за вечеря и той почти винаги ще ви отговори „Les fleurs!“.
Следващия път, когато планирате да занесете цветя за вашия домакин, помислете дали да не ги доставите сутринта или след вечеря, за да не се налага домакинът ви да търси ваза, докато жонглира с посрещане на гостите и наливане на напитки.
View this post on Instagram
Когато вие посрещате гости и подреждате масата, заложете на ниски, а не на високи и сложни аранжировки, за да не е принуден никой да се напряга, да се навежда, да наднича. Поставете малки вази с пъпки и стръкове, цветни листенца или дори плодове и зеленчуци в центъра на масата. Това е достатъчно.
Не ви трябва ютия
Когато става въпрос за покривки и текстил, гънки и ръбове, според нас всяка качествена материя може да понесе да бъде намачкана (ленът – това е втората му природа), дори това й придава текстура. И все пак, ако не можете да си го позволите, е дошъл моментът да научите нещо от френските баби. Изперете покривките си, извадете ги от пералнята и използвайте ръката си, за да изгладите гънките. Сгънете ги, докато са още влажни, и ги оставете настрана за един час. Разгънете и прострете да изсъхнат.
View this post on Instagram
Стилът
Овладейте играта със смесването на висока елегантност и кежуъл мотиви. Така ще постигнете простота и баланс.
View this post on Instagram
Неизмита коса? Направете си небрежен кок и сложете червено червило за изместване на фокуса. Кожен панталон? Съчетайте го с кецове. Бяла риза? Добавете ефектно бижу. Отново, и тук идеята е комфорт без излишни усилия – но го направете шик. По френски.
Текст: Деси Найденова
Снимки: Pexels/Instagram