След идеите за декориране на балкона, където ще прекарваме приятни часове и вечери, решихме все пак да отправим поглед и „навътре“.
Какво можем да променим в интериора у дома, за да зазвучи той в хармония с пролетта?
Споделяме с вас 4 идеи, а най-хубавото е, че тези малки промени могат да се окажат и вашата мотивация, за да преминете бързо и безболезнено през досадното пролетно почистване.
1. Зеленина
Вазите с пролетни цветя са ясни, затова ги прескачаме. Изберете си нови зелени стайни растения. Те не само ще освежат и оживят интериора ви, но и могат да ви донесат ползи за здравето. Например английски бръшлян, драцена и тръстикова палма сложете в спалнята – ще ви защитят от веществата, използвани за химическа обработка на мебелите и текстила. За хола заложете на фикус, хлорофитум и спатифилум, тъй като източниците на замърсявания в тази стая са много и различни. За да обезвредите формалдехида, който се отделя от шкафовете, и амоняка от препаратите, палма рапис, антуриум или хамедорея елеганс са вашият избор за кухнята. Не пренебрегвайте и плодовете. Добавянето на ярък цвят чрез прости декорации като плодове в купа е лесен начин да освежите всяко пространство.
2. Квадрати и райета
Може би сме ви изненадали, понеже сте очаквали флорали. От другата страна на спектъра, смелите геометрични шарки са чудесен начин да освежите пространството у дома за пролетта. Шахматните квадрати и едрите райета са тренд в момента. Десени като тези са достатъчно впечатляващи, за да са самодостатъчни. Тоест не претрупвайте пространството с тях, а ги използвайте само като акцент. Например кресло в къта ви за четене, тапицирано в текстил с черно-бяло райе, или малко килимче със същото райе. Можете да помислите и за добавяне на декоративни възглавнички. Всъщност възглавниците са сред най-лесните начини за обновяване на интериора.
3. Винтидж
Използваните някога мебели и предмети стават все по-популярни. Винтидж елементите, съчетани с неутрални цветови палитри (може да включите бежово, но и пастели), са идеални за пролетта. Има нещо толкова красиво във включването на неща, които имат история, в пространството, защото те му придават едно по-различно настроение и усещане. Не може да нямате нещо, останало от баба ви. Например ваза, сервиз, покривка на цветя (ето къде ще включите флоралите). Кутия за бижута, дантели, скрин, библиотека, часовник, закачалка, голямо огледало с рамка със сложен дизайн, черно-бели снимки в рамка, грамофон и плочи – не са малко възможностите.
4. Минимализъм
Често наричан „тихия лукс“, този стил се отличава с по-приглушени цветови палитри и със замяна на десените с естествени едноцветни материали като вълна, памук, букле и лен. Тази визия използва подхода „по-малкото е повече“, за да създаде успокояващи пространства, които са същевременно луксозни, приветливи и топли.
Текст: Деси Найденова
Снимки: Pexels/Freepik