Всеки ден може да ни е празник, когато става въпрос за шампанско. И тъй като си остава едно от вечните ни вдъхновения, решихме, че е повече от здравословно да обсъдим всичките му пенливи, бляскави и не толкова познати страни.
Като видни ценители, няма да се уморим да повтаряме колко сме благодарни на Дом Периньон за пенливата грешка, която е успял да превърне в шедьовър преди няколко столетия.
Шампанското всъщност е само едно от пенливите вина, които се произвеждат по света, но носи в себе си изтънченото френско потекло на едноименната област, в която е създадено. Какво още го прави толкова специално и обичано? Отговорите са точно толкова, колкото и феновете му, ние събрахме още няколко причини да ни е толкова любимо.
Шампанското може да е полезно за мозъка
Направени наскоро изследвания са установили, че съединенията, които се получават от гроздето при създаването на шампанското, притежават особено положителен ефект върху пространствената памет и ученето. Между една и три чаши на седмица запазват паметта, дори с напредването на възрастта.
Съществуват и веган опции
Много от шампанското преминава през процес, който използва подобряващи агенти като желатин и казеин, за да се получи бистро пенливо вино накрая. Но въпреки това съществуват веган варианти, сред които Moët & Chandon, Korbel Natural Champagne, Dom Perignon.
Не всички пенливи са създадени равни
Истинското шампанско, за разлика от вина като Просеко, трябва да бъде произведено от комбинация на три специфични сорта грозде, израснали в Шампан.
Шампанското е също толкова полезно като червеното вино
Червеното вино не заграбва всички полифеноли за себе си. И шампанското получава от така обичните ни антиоксиданти, като и то има заслуга тялото ви да пребори част от свободните радикали, да намали кръвното налягане и да предотврати сърдечни проблеми.
Нискокалорично е (Алилуя!)
Шампанското съдържа около 90 калории, в сравнение със стоте за същото количество червено вино. Не че толкова стриктно калкулираме всеки път, но когато към него добавим ягоди с шоколад или апетитни хапки и цифрите направо си скачат до небето. Та е успокояващо да знаем, че получаваме максимум удоволствие за минимум калории.
Дотук събрахме от хубави по-хубави причини да държим шампанското наблизо и не само за специални поводи. С удоволствие научихме и още няколко любопитни факта, които да споделим с вас.
1.Най-скъпата бутилка шампанско струва $2.07 млн. Ръчно изработена от 18-каратово злато от дизайнера Александър Амозу за анонимен колекционер, с 19-каратов диамант в центъра.
2.Шокиращо или не, но се смята, че оригиналната форма на чашата за шампанско, е излята по формата на бюста (гърдата) на Мариа Антоанета.
3.Забравете за Мартини, дори Бонд е фен на шампанското. Как разбрахме ли?!? Първото пие по навик, а по отношение на второто една марка присъства цели 35 пъти в различните филми от поредицата – Bollinger, което означава само едно. Истински почитател!
4.Налягането в бутилка с шампанско при стайна температура е шест атмосфери. Или иначе казано, колкото в гумата на двуетажен лондонски автобус.
5.Приказните нанизи мехурчета се получават с дребен трик преди сервиране. Чашата се почиства добре с памучна кърпа, а балончетата се захващат около всяка неравност по стените й, в случая по микроскопичните частици целулоза.
6.Шампанско може да намерите както в бутилка от 200 мл, така и от 30 л. Нетипичните големи размери носят имената на библейски царе. Например, тази от 30 л се нарича Мидас, тя съдържа количеството на четиридесет стандартни бутилки шампанско.
7.Специално за Уинстън Чърчил компанията Pol Roger създава бутилки от по 600 мл. Британският държавник е един от почитателите на пенливото вино, който е започвал всеки свой ден с шампанско. Точно 11 ч. икономът му го е събуждал с една от специално изработените за него бутилки.
8.Историята на шампанското е почти мистично свързана с едни от най-известните френски вдовици, сред които Жозефина Клико, Мадам Помери, Камила Рьодере и Мадам Болинже. Тези жени са оказали огромно влияние на технологията и традициите за приготвяне на шампанското.
9.Най-старата компания за производство на шампанско – Gosset – е основана през 1584 г.
Можем да продължим до безкрай, защото всяко споменаване на изтънченото френско питие и точно толкова приятно, колкото гъделичкащото усещане на балончетата му при всяка глътка. Наздраве!
Текст: Ивайла Влахова
Снимки: Pexels