След главозамайващия успех, който „Бохемска рапсодия” пожъна, сега светът е отправил поглед в очакване на новия „музикален” филм, а именно – „Рокетмен”. И докато чакаме официалната премиера, някак несъзнателно вече го насищаме с хипотези – Ще бъде ли по-добър от „Бохемска рапсодия?”; „Ще предаде ли добре историята?“; „Ще спечели ли Оскар?“… и още, и още. Трябва да признаем, че това вълнение си е съвсем оправдано, защото човекът, с когото ни среща „Рокетмен” е изключително интересен и определено има какво да се разкаже за него.
(не)Биографичният филм
Запознатите детайлно с популярните песни от 70-те години на миналия век, вероятно вече са направили аналогия между заглавието и едноименния хит, а оттам и с човека, на когото е посветен филма. Той е певец, композитор, шоумен, а паралелно с това е и класически пример за човек, който има всичко и не иска нищо, обожаван е от милиони хора по цял свят, а същевременно се чувства празен и съкрушен. Той е Елтън Джон… или по-точно той е едно срамежливо, но много талантливо дете на име Реджиналд Кенет Дуайт. Точно така започва всичко – от едно момче, едно пиано и едно неразбиращо семейство. Лентата проследява, макар и не съвсем хронологично животът и шеметното издигане на звездния небосклон на сър Елтън Джон. Ако обаче очаквате „Рокетмен” да бъде типична биография, в която да видите някое мило скоро проходило момченце, в ролята на съвсем малкия Елтън, то това съвсем няма да се случи. Филмът умишлено заобикаля историческите факти и не държи толкова на детайлността, колкото на емоциите. Определят го като „фентъзи – мюзикъл”. Кое ще бъде „фантастичното” в него, все още не можем да ви кажем, но ако се наблегне на декорите, костюмите и музиката, то със сигурност няма да страдаме за биографичната коректност. Дори напротив, така или иначе на сър Елтън Джон не би му отивало нищо друго, освен блясък, пищност и цветове.
Да се превърнеш в Елтън
Кой друг може да изиграе Елтън Джон, по добре от самия него? Това е въпрос, който са си задавали и продуцентите по време на кастингите. И така докато не се появява Тарън Еджертън, на когото поверяват отговорната главна роля. Тук е моментът да споменем, че макар образът на Елтън Джон да е абсолютно неподражаем, то Еджертън се справя повече от добре, успявайки да усвои не само погледа, походката и маниерите на своя прототип, ами и гласовото му изпълнение да се доближава до това на сър Елтън. И не, Тарън не цели имитация, а по-скоро прави една съвършена интерпретация, базирана на много уважение и обич. И му се получава!
Филм за и заради музиката
Имаме добра история, добър актьорски състав, какво още липсва? Музиката! Това, с което обикновено първо зрителите свързват даден филм е негова музика. А тук става дума за човек, отдал живота си на музикалното изкуство и съвсем логично, цялата история е разказана на фона на най-известните и обичани песни на Елтън Джон. Познатите мелодии обаче са със съвсем нов аранжимент, създаден специално за филма и по-специално, да бъдат изпълнени от главния герой – Тарън Еджъртън, който със страхотен заряд успява да пресъздаде творчеството на сър Елтън по неповторим начин.
Пера, пайети и магия
Освен с колоритните интерпретации на хитовете на Елтън от 70-те години, „Рокетмен” привлича вниманието и с костюмите. Именно ексцентричните разбирания за мода на поп иконата, са това с което феновете му винаги ще го свързват. Емблематичните визии на сър Елтън Джон са не просто отражение на характера му, но и чудесен начин за разказване на историята. Задачата да изгради цялата концепция за стила на филма е поверена на дизайнерът Дулиан Дей, който вече е номиниран за БАФТА, заради костюмите на „Бохемска рапсодия“. Заслужено – няма спор!
Още от самото начало Дей е бил категоричен, че иска да пресъздаде образа на певеца, достатъчно разпознаваемо, използвайки стилa му за вдъхновение и отправна точка, без да копира напълно дрехите. Решение, което когато става въпрос за личност, като Елтън Джон е повече от рисковано!
За снимките на филма се създават общо 64 костюма, като Дей е подходил с внимание към всеки детайл – откриваме сако от златно ламе, каубойски шапки,чехли в рубинен цвят, гащеризони, обувки със златни криле… Не отсъстват и така емблематичните за стила на сър Елтън – пера (особено пера!), брокат, пайети и очила… много очила, и още очила. Всяко нещо е кое от кое по-цветно и противоречащо с останалите, но и по особено странен начин вписващо се в цялата визия. Дулиан Дей е успял да създаде своеобразен хаос, благодарение на който да изгради образа на Елтън Джон такъв какъвто хората го познават и обичат. И определено филмът вече си е заслужил номинация за следващите Оскари, поне в категория „най-добър костюм”.
Интересен факт е, че абсолютни реплики са направени само на два от костюмите, който Елтън реално някога през живота си е носил. Единият е този на дявол – наситено оранжев с пламъци от фасетирани камъни, огромни пернати крила в огнени цветове и очила със сърцевидна форма. А другият, не по-малко привличащ вниманието – бейзболна униформа на Лос Анджелис Доджърс, в която дизайнерът вкарва авторски елемент, като заменя пайетите от надписа на гърба с около 140 000 кристала Swarovski. И двата тоалета са повече отражение на вътрешните емоции на Елтън, отколкото ексцентрични облекла – някъде между цветовете и под кристалите и перата е скрит един крехък човек, а Дей е успял да улови това по неповторим начин.
И ако сега решите, че на дизайнерът му е било лесно, тъй като е разчитал във всеки един момент на помощта на самия Елтън Джон, то това съвсем не е така. В действителност двамата са се видели само веднъж, за да обсъдят вече готовите скици на костюмите. Тогава сър Елтън разгледал подробно всички детайли, одобрил материите и платовете и не коригирал почти нищо. Възхитата си от добре свършената работа изразил чак в Instagram, с коментар „невероятни”, което както споделя по-късно Дулиан Дей било най-голямата награда за труда му.
Човекът, зад костюмите
По някакъв труден за обяснение начин, „Рокетмен” успява да бъде едновременно дълбок, но не задълбаващ; ексцентричен, но и много ефектен; лъскав и напудрен, но и искрен и сериозен. Точно като самия Елтън. Защото всеки човек носи тъмнина в себе си, може да е малка, но е там – има я. И Елтън Джон вероятно крие своята, заедно с причините за нея, под перата на пищните костюми… Ще разберем със сигурност на 31 май, когато официално филмът ще стане част от програмата на кината. В списъка ви е вече, нали?
Текст: Ани Георгиева
Снимки: Форум Филм България