SERAPHIM 2 – спри и почувствай

x

„Ето моята тайна. Много е проста: истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите“

Малкият принц



В ежедневието си неусетно се поддаваме на обичайното, на наложените социални стереотипи, на начина на възприемане на света около нас. Сетивността сякаш е форматирана в строга рамка. Това как да възприемаме е подвластно на шаблон, на когото неосъзнато се обричаме и всичко се движи в обичаен ритъм. Отвъд това поле на познатото съществува една друга сетивност, която си заслужава да провокираме, да изследваме, да и се отдадем.



SERAPHIM е проект, който за втора поредна година провокира нашето възприятие чрез една различна сетивност. „Събитието беше наложително да се повтори, защото имаше много повече интерес, отколкото очаквахме“, споделят Вилияна Карушкова, която основател на модната марка Seddum, и Калина Павлова, културен мениджър и PR. Факт, който ясно показва, че това превръща проекта в устойчива форма на предизвикателство към формата на нашето възприемане. Формат, в който все по-отчетливо присъства философията за истински стойностните неща, онези, които толкова избледняха на фона на забързаното консуматорско общество.



Да превключим живота на по-бавна предавка ни позволява да оценим всяко едно нещо по-много по наситен и цялостен начин. Това е всеобхватно от облеклото, през галерийните пространства, до това как да използваме без да изхвърляме хранителните продукти. Очевидно идеята за рециклиране, в някакъв вид, обхваща и проекта. SERAPHIM, ангелът или Йовковият герой, образ на доброто, отново е тук чрез артистична инсталация. Надградена с още участници и изживявания, които са изненада дори и за нас, с подкрепата от страна на актриси и модели, фотографи…



„Но в самата същина на събитието, незрящите са най-важни, те бяха най-важни и в самия процес, защото заедно успяхме да построим целия лабиринт и да го направим едно цялостно преживяване на сетивата, в което можем да поберем различни теми и въпроси, които ни вълнуват“, открито споделят Вилияна и Калина.



Разрастването на проекта засяга теми като: сетивност и възприятие, промените във взаимоотношенията между хората толкова очевидна през последните години, отношението към околната среда и природата… Темите са толкова разнообразни, че всеки ще намери и онази персонална история, която го вълнува. Един от основните акорди е проблемът с консуматорското мислене на съвременното общество и в частност модата. Облеклата в инсталацията също имат своето минало, а изборът им не е случаен и е микс от елементи на различни култури, както история обвързана с концепцията на самия проект. Дрехите се трансформират в брайлов код, като разкриват друга сюжетност лишена от обичайната визуалност – дрехата като скулптура, обект разчитан на различно сетивно ниво.



Провокация и към облеклото, и към начина на неговото възприемане – обект лишен от конвенционалното чисто визуално възприятие. Тази артистична провокация ни потапя в комуникативност и общуване на друго ниво, носещо различна, позитивна енергия.   

„Друг важен момент е да накараме хората да ценят това, което имат и да ги накараме да поглеждат нещата от друга перспектива, да имаме отношение към хората, времето, вещите…“, казват момичетата и добавят, колко е важно да се вдъхновяваме непрекъснато и колко е значима реалната, а не дигиталната комуникация. Да приемем предизвикателството на SERAPHIM и да предизвикаме себе си, да бъдем по-добри, да ценим истинските неща, да бъдем по-сетивни, да бъдем ХОРА.

Подробности за SERAPHIM 2 вижте ТУК.


Текст: Константин Стойнов

Фотограф: Владислав Лепоев

Модели: Боряна Маноилова, Виктор Димитров, Късин Уанг, Виктория Димитрова, Александра Митева

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Препоръки от седмицата
Препоръки от седмицата

Коктейлна рокля Dawnana Regular Fit от ROTATE

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Дамска чанта CP120 Черен от Coach

  Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Бяла рокля в студен ден.

Ако сте пропуснали
Най-четени