Решихме, че успешната нова работна година, още от първия ден, може да започне с няколко интересни урока по лидерство. Неговите тънкости са застъпени в бизнес наръчника на Тим Филипс и Ребека Клеър, вдъхновен от емблематичния „Игра на тронове“. Макар да не е по вкуса на всеки, сериалът е много повече от поредното шоу, което телевизията предлага на света. Той се превърна в явление.
Като изхождат от мотивацията и действията на героите, успехите и провалите им и създават интересни паралели между тях и действията на известни бизнесмени и политици, авторите на наръчника „Game of thrones on business“ успяват да дадат важни практически съвети по управление, извадени от реалността – тази, в която се събуждаме всеки ден и тази, в която властват героите от „Игра на тронове“. Интересно, но те много си приличат. Вижте защо.
Водете, за да служите или защо „майката на Google“ се държи като Денерис Таргариен
Една от главните героини в сериала, Денерис Таргариен, е олицетворение на идеалния лидер-служител, смятат авторите на бизнес наръчника. Тя се води не от жаждата за власт, а от вярата, че действията й помагат живота на обикновените хора да стане по-добър.
Сюзън Войчицки, управляващия председател на Youtube, собственост на Google, докато говори за собствения си управленски стил, нарича себе си „майка на Google“, но това не я определя като мекушава. Тя е известна със своята тактичност и любезност, въпреки че колегите й признават публично, че зад това стои наистина свиреп боец.
Слабият лидер не може да защити бизнеса си от съперниците, а „твърдата, но заедно с това любяща ръка внушава на хората доверие, и ако сте такива, то те ще ви последват“, са убедени авторите. „Този стил на лидерство е характерен не само жените. За да ръководи по този начин, лидерът трябва да бъде предан на служителите си. А те ще му отвърнат със същото и то не по задължение, а с любов“.
Вижте още: Натали Масене с няколко урока по бизнес, предприемачество и кариерни успехи
Следете финансите или парите на Ланистър и капитализацията на Tesco
В сериала Домът Ланистър се издига заради богатството си. В определен момент дълговете на кралството, благодарение на същите тези най-богати негови представители, водят до там, че войната започва да се води от златото, а не от армията. Ако не проследявате финансите на компанията, нямате шансове да седнете на Железния трон.
В реалния живот нещата са сходни: истинският лидер трябва добре да знае всичко, което се случва с финансите на компанията му. Естествено, че за това могат да се грижат счетоводители и финансови анализатори, но не може напълно да загърбите този инструмент на управлението. „Възможно е да изпуснете възможности за развитие, ако не използвате финансовите разчети за вземането на стратегически решения“.
Този бизнес урок се илюстрира в наръчника с историята на най-голямата верига супермаркети във Великобритания Tesco. Капитализацията на компанията през септември 2014 г. намалява на 2 млрд. паунда. И всичко се случва заради грешка във финансовите отчети за първото полугодие – няколко цифри са попаднали в неправилната колона и приходите на компанията са били завишени на 263 млн. паунда. Всичко било поверено на счетоводителите и никой от ръководството дори не помислил да провери представените цифри, за което скоро след това Tesco плати висока цена.
Ако сте ръководител, финансовите въпроси винаги са ваша отговорност. „Няма значение колко голям е вашият бизнес и каква е ролята ви в него – ако се дистанцирате от цифрите, рано или късно ще съжалявате. Именно цифрите – много по-ясно от всеки бизнес план, програмни изявления и прекрасно изглеждащ уебсайт разказват историята на бизнеса“.
Разединеният дом не може да устои или неспособността за ефективно решаване на спорове, които погубиха Железния трон и компанията BlackBerry
В „Игра на тронове“ имаше момент, в който стана ясно, че наследникът на трона не е законен син на краля и управлението трябва да премине в ръцете на по-големия от двамата братя. Въпреки това по-младият реши сам да заеме трона и този разкол предостави възможност на останалите претенденти да се борят за престола.
Всеки от нас е участвал в съвещания, на които присъстващите заемат противоположни гледни точки. Към това е необходимо да се подходи сериозно. Ако бизнеса ви страда от фундаментални противоречия, той няма да просъществува дълго. Вътрешната нестабилност е способна да навреди точно толкова силно, колкото и да спрете да развивате бизнеса си.
„Неспособността за ефективното уреждане на спорове е проблемът на повечето от домовете във войната на кралствата“, подчертават авторите, след като внимателно изследват мотивацията на героите. Роб Старк подценява опасността от спора си с Рууз Болтън и тази негова грешка се оказва фатална. С действията си предизвиква засада на собствената си сватба, в която загинаха той и повечето му роднини. Причината за действията си Болтън обяснява така: „Той на всяка крачка отхвърляше моите съвети“.
Компанията BlackBerry е сред първите иноватори на пазара за мобилни телекомуникации. За първи път в техните продукти се появява Messenger, който позволява да се получава и изпраща електронна поща, докато другите все още са ограничавали знаците при изпращането на кратки съобщения. С тази иновация BlackBerry стават известни като корпоративно средство за връзка и дълго време компанията успява да запази лидерството си. Когато през 2007 г. се появява първия iPhone на Apple е ясно, че нещо трябва да се направи. Но ръководството така и не стига до единодушно решение.
„Причината за това са фундаменталните разногласия между двамата генерални директори, които дори работят в различни части на града, което прави почти невъзможно провеждането на среща с едновременното им участие“. Единият предложил да лицензират собствена технология за работа с други платформи, другият виждал възможност в усъвършенстването на самите телефони. В следващите пет години, до 2013 г. капитализацията на компанията спада до 75 млн. долара. BlackBerry не успява да предприеме необходимите действия, за да успее в динамично развиващия се пазар на мобилни телекомуникации – първият й смартфон със сензорен екран се появява шест години след първия iPhone. Нещата не завършват толкова пагубно, както в ситуацията с Роб Старк, защото BlackBerry все още функционира, но едва ли някога ще успее да се върне към лидерската си позиция, както преди.
Текст: Ивайла Влахова
Снимки: Press
Вижте още:
На интервю за работа: Какво да питате и защо
Три успешни жени и техните големи „малки“ тайни за професионален успех