Огледала, които възпроизвеждат различни типове осветление и тълкуват емоциите ни, 3D печат на грим, стикери-детектори за UV лъчи и LED капсули. Не, това не са фантазиите на някой бюти блогър, а последните новости от света на козметиката. Бюти индустрията активно усвоява последните постижения на науката и новите технологии, за да се погрижи за красотата и младостта ни.
Смарт татуировки, микрочипове и подкожни украшения: тези технологии правят фигурата ни по-добра. Кой стои зад футуристичните разработки?
Смарт татуировки
Представете си, че имате временна сребриста татуировка. Тя не е просто за украса, а може да взаимодейства с различни електронни устройства. Прокарате ли пръсти отгоре й, тя показва закодирана информация или работи като дисплей на мобилен телефон.
Създателката на първата смарт татуировка в света – Синди Хсин-Лиу Као нарича изобретението си DuoSkin („втора кожа“). Технологията е създадена в лабораторията в Бостън MIT Media Lab със съдействието на Microsoft. Пръв модният дизайнер Кристофър Бевънс я тества по време на дефилето на последната си мъжка колекция. С помощта на мобилните си телефони присъстващите на ревюто сканираха татусите и получаваха повече информация за всеки от моделите.
Най-ценното в една такава татуировкае, че можете да съхраните цялата важна за вас информация – от кръвната група до любимия оттенък боя за коса и комплекс с упражнения за сутрешната гимнастика. В някои татуси е съхранена система за контролиране на теглото и физическото ви състояние. Една такава рисунка показва важни показатели като влажност на кожата, температура, пулс и прочее.
Подкожни микрочипове
Още една джаджа от света на биохакинга – подкожните микрочипове. За какво се използват те ли? Това е имплант, наподобяващ миниатюрна колбичка, който се вгражда под кожата в пространството между палеца и показалеца на ръката. Болката от имплантирането му напомня на процедурата по поставяне на пиърсинг. Този чип не само следи за състоянието на здравето ни, но и ще събира в бъдеще пълната картина на жизнените ни показатели.
Биохакинг
Американското модно списание „Allure“ наскоро писа за пионерите в биохакинга Grindhouse Wetware. Те експериментирали със самозареждащи се светещи импланти. Единият от създателите на компанията – Тим Кенън имплантирал в предмишницата си миниатюрен монитор Circadia, който може да предава температурата на тялото през Bluetooth към Android. В случай на повишена температура или дехидратация телефонът ви известява за това.
Northstar е чипът, който се поставя подкожно в ръката и свети като червена звездичка. Естетически изглежда не просто изглежда добре, но е и оригинален. Нещо като новият пиърсинг в света на красотата.
Текст: Нора Атанасова
Снимка: Hadis Safari – Unsplash