Всички сме чували и чели за бюти рутината на азиатките в 8, 10 или 12 стъпки. Аз лично мога само да се възхищавам на подобна грижа, инвестиция и постоянство. Целта на днешната статия обаче е да намерим баланса и да обясним защо е важна всяка стъпка от нашите (да ги сведем до) пет с уговорката, че все пак има и незадължителни неща.
Ще наблегнем на сутрешната бюти рутина. Нещата сякаш се подразбират, но всяка от нас поне веднъж в живота си е задавала някой от въпросите „Откъде да започна?“, „Кое е първо?“, „Защо тонер?“, „Защо серум?“, „Без кое може?“, „Без кое не може?“. Нали?…
Почистващ продукт
Предполага се, че сме използвали такъв продукт вечерта, преди да си легнем, но това не е достатъчно. Не само е добре да повторим на следващия ден, но е и задължително. Всеки дерматолог ще ви каже, че за да се усвоят правилно и ефективно съставките от последващите продукти за лице, кожата трябва да е чиста, без излишен себум и остатъци от замърсявания. Варианти са почистващото олио за лице, мицеларната вода, измиващият гел, измиващата пяна, шийт маските. Препоръчва се двойното почистване, т.е. при тази стъпка да се използват един след друг два продукта – например почистващо олио и нежен кремообразен почистващ продукт.
Тонер
Първо, да разясним разликата между тоник и тонер. Тоникът съдържа повече алкохол и се използва като още една допълнителна стъпка в почистването на кожата, преди да я хидратираме. Тонерът възстановява pH баланса след използване на почистваща пяна или гел, подсилва циркулацията и помага на кожата да се събуди. Повечето хора с немазна кожа ги отхвърлят като прекалено изсушаващи, бъркайки ги може би с тониците, но тонерите съдържат малко или никакъв алкохол. В същото време те съдържат овлажняващи съставки – тези съединения улавят влагата, осигурявайки защитен слой през целия ден.
Ако страдате от акне, потърсете тонер с BHA (бета хидрокси киселина, като салицилова киселина) или AHA (алфа хидрокси киселина, като гликолова или млечна киселина), които работят за отпушване на порите, предотвратяване на обривите и отшумяване на черните точки. Ако имате суха кожа, опитайте AHA. Ако кожата ви е мазна, се придържайте към BHA. Ако не страдате от акне, изберете хидратиращ тоник. След като нанесете тонера и преди да пристъпите към следващия продукт, трябва да изчакате той да изсъхне на лицето ви. Тонерът е незадължителен продукт.
Серум
Серумите са като бърза доза от изключително концентрирани хранителни вещества, хидратанти и антиоксиданти, които подобряват здравето на кожата веднага щом ги приложите. Повечето дерматолози препоръчват серуми с витамин С, тъй като този витамин предпазва кожата от възпаления и увреждания, причинени от свободните радикали през деня, като същевременно изсветлява тъмните петна. Ако кожата ви е чувствителна, използвайте такъв продукт през ден. Често пропускаме серума, на практика той е незадължителен, но истината е, че този продукт вдига осезаемо летвата на бюти рутината ни.
Околоочен крем
Кремът за зоната около очите е по-лек и по-фин от овлажнителите за лице, така че не забравяйте да го нанесете, преди да продължите. Основното правило е да се прилага първо най-лекият продукт, след това по-тежките, защото по-леките продукти не могат да проникнат през по-плътните. Потърсете крем за около очите, който има ролков стоманен апликатор. Студената стомана помага при задържане на течности, известни още като торбички под очите, за по-изявен ефект можете да съхранявате крема в хладилника. Пробвайте формула с кофеин, той подпомага свиването и стягането на подпухналостите под очите, в рамките на около 20 минути. Крема за околоочен контур обикновено свързваме с противостареещ ефект, но тези продукти са нужни, независимо от възрастта ни, защото кожата около очите е различна от останалата част на лицето, съответно изисква различен тип продукт.
Овлажнител
Нека отбележим разликата между овлажняващ и хидратиращ продукт. Хидратацията е това, което прави кожата мека, но тя няма да остане такава, ако няма омазняване на повърхността, което да заключи влагата в кожата и да я предпази от изсушаване. От друга страна, ако нанесем продукт на маслена основа върху дехидратирана кожа, той ще я направи по-мека, но тя ще продължи да изпитва липса на вода – ще й липсва еластичност и свежест. Дехидратираната кожа, която е овлажнена, без да получи необходимото количество хидратация, продължава да изглежда бледа, без блясък, с онова неприятно усещане за опъване. Сухата кожа, която е хидратирана, но не и овлажнена, продължава да бъде лющеща се. Много от почистващите продукти, тоници и серуми са с хидратиращо действие.
Според дерматолозите трябва да използваме овлажнител всеки ден, дори два пъти на ден, без значение какъв тип е нашата кожа. Овлажняващият крем поддържа бариерата на кожата и подпомага действието на всички останали продукти. Потърсете лек и нежен овлажнител на хиалуронова основа. В идеалния случай заложете на формула със слънцезащитен фактор, особено ако не планирате да ползвате отделен слънцезащитен крем. Оставете го да се абсорбира поне за пет минути, преди да нанесете грима си.
Текст: Десислава Найденова – Вичева
Снимки: Pexels.com